Kawa do aeropressu

Mówi się, że aeropress i kawa to połączenie wręcz idealne… Aeropress to dość mały i uniwersalny gadżet, który zachwyca nie tylko zaawansowanych, ale także początkujących wielbicieli kawy. Jeśli pragniesz nauczyć się parzyć smaczną i esencjonalną kawę, to niekoniecznie musisz od razu inwestować w ekspres. Zacznij od aeropressu, czyli wynalazku, który łączy w sobie zalety metody przelewowej i tradycyjnego urządzenia elektrycznego. Przygotowanie pysznej kawy z jego wykorzystaniem jest banalnie proste i szybkie. Wejdź do świata alternatywnych metod parzenia i zapoznaj się z naszym szerokim wyborem aromatycznym kaw do aeropressu.

Czym jest aeropress?

Aeropress to urządzenie służące do parzenia kawy - głównie do warunków domowych, ale coraz częściej spotykany jest również w kawiarniach oraz restauracjach. To pewien rodzaj strzykawki, która została wykonana z tworzywa sztucznego. W jej tubie zaparza się pyszną, aromatyczną kawę, a następnie przeciska bezpośrednio do kubka lub filiżanki. Podczas procesu przeciskania tworzy się ciśnienie, które sprawia, że napar ma wysokie walory smakowe. Jest to jedna z najpopularniejszych metod alternatywnych parzenia kawy.

Aeropress to najnowsza z alternatywnych metod parzenia

Opisywane przez nas urządzenie zostało wynalezione w 2005 roku, a skonstruował je Amerykanin Alan Adler. Głównie wykorzystywane jest ono do użytku domowego, choć istnieje wiele kawiarni, które podają kawę w niej zaparzoną. Co ciekawe, organizuje się nawet mistrzostwa w parzeniu kawy w aeropressie, a bariści tworzą coraz to nowsze przepisy na kawę z aeropressu.

Czy aeropress jest łatwy w obsłudze?

Użytkowanie ekspresu do kawy jest bardzo wygodne, choć jednak nie daje zbyt dużego pola, jeśli chodzi o eksperymentowanie. Aeropress w przeciwieństwie do niego jest bardzo uniwersalny i umożliwia eksperymenty w zakresie czasu parzenia, temperatury wody, stopnia zmielenia kawy itd. Użytkownicy aeropressu mają właściwie nieograniczone możliwości, a kawa z aeropressu może smakować na mnóstwo sposobów. 

Kawa z aeropressu – podstawy

Aby zrobić pyszną kawę, koniecznie potrzebujesz dobrych ziaren. Zdaniem specjalistów do aeropressu najlepiej nadaje się kawa specialty, jasno palona. Jeśli natomiast chodzi o ich stopień zmielenia, to medium lub medium fine, czyli średnio zmielona. Bariści jednak nieustannie eksperymentują z różnymi kawami i rozmaitymi stopniami zmielenia kawy. Gdy jednak dopiero zaczynasz wkraczać w ten świat, to lepiej trzymaj się tych najpopularniejszych parametrów. Kawa do aeropressu powinna być mielona samodzielnie w domu, choć jeśli wolisz to możesz kupować niewielkie porcje kawy mielonej pod aeropress. W takim przypadku musisz jednak pamiętać, aby zużyć ją w krótkim czasie, ponieważ kawa zmielona szybko traci smak i aromat. 

Jak zmielić kawę do aeropressu?

Do mielenia kawy możesz użyć młynka żarnowego. Absolutnie nie musisz od razu inwestować w młynek automatyczny. Zdecydowanie wystarczy młynek ręczny, który kosztuje około 200 złotych. Wśród jego zalet na pewno warto wspomnieć o tym, że możesz go wykorzystać do zmielenia dowolnej, nawet niewielkiej ilości kawy. W przypadku innych rodzajów - np. młynków nożowych trzeba wsypać m.in. 20 g lub nawet więcej. 

Jak parzyć kawę w aeropressie?

Oczywiście parzenie kawy byłoby niemożliwe również bez zagotowanej wody. Nie powinien być to wrzątek, ale woda w temperaturze ok. 80-90 stopni. Dobrze, aby była to woda wcześniej filtrowana, choć nie jest to konieczne. Nic więcej nie potrzebujesz - chyba że pijesz kawę z mlekiem, to wtedy niezbędny będzie jeszcze dodatkowy produkt - mleko.

Jak przygotować kawę w aeropressie?

Istnieje wiele sposobów na przygotowanie kawy w aeropressie. Skupmy się jednak na metodzie parzenia.  Klasyczna metoda to ta, którą możesz znaleźć na instrukcji w opakowaniu. Polega ona na włożeniu do sitka filtra, umocowaniu go na spodzie tuby i przepłukaniu gorącą wodą. Następnie trzeba wsypać kawę, wyrównać i ustawić maszynę na kubku bądź szklance. W następnym etapie przystępujesz do wlewania wody i parzenia, włożenia tłoku i powolnego dociskania do momentu, aż pojawi się charakterystyczne syczenie.  Nieco inna jest metoda odwrócona, która opiera się na mocowaniu tłoku w górnej części tuby, jego wciśnięciu i przepłukaniu gorącą wodą. W następnym etapie musisz postawić aeropress do góry nogami, wsypać kawę, wyrównać i zalać wodą. Teraz musisz nieco poczekać, a później umieścić filtr w sitku, przelać go gorącą wodą i umocować sitko u góry, czyli na spodzie aeropressu. Na samym końcu wystarczy odwrócić strzykawkę do góry nogami, postawić na kubku i powoli wyciskać, aż do usłyszenia syku. 

Przepisy na kawę z aeropressu

Poniżej przedstawiamy Ci kilka najlepszych przepisów na kawę z aeropressu z zastosowaniem metody odwróconej - invert. Proces przygotowywania naparu, według największych specjalistów w tej dziedzinie, wcale nie jest skomplikowany!

Jasiek Szurek, mistrz Polski Aeropress 2017

  1. Przygotuj 35 g kawy zmielonej na średnią grubość (8 w 10-stopniowej skali) i 370 g wody o temperaturze 84 stopni.
  2. Zalewaj kawę 150 gramami wody przez ok. 15 sekund.
  3. Dokładniej wymieszaj przez 20 sekund, a następnie odczekaj 30 sekund.
  4. Przystąp do przeciskania przez ok. 30 sekund. Na końcu dolej 160-200 g wody.

Lukas Zahradnik, mistrz świata Aeropress 2015

  1. Przygotuj 20 gramów kawy i zalej ją przez 15 sekund niewielką ilością wody w temperaturze 79 stopni.
  2. Mieszaj całym cylindrem przez 15 sekund.
  3. Zalej kawę resztą wody w 10 sekund.
  4. Odwróć urządzenie i przeciskaj napar przez 45 sekund.

Jaka kawa do aeropressu?

O ile sposób przygotowania kawy do aeropressu jest banalnie prosty i nikomu nie sprawia problemu, to jednak wybór kawy do aeropressu często stanowi niemałą zagwozdkę. Na wstępie chcemy zaznaczyć, że nie istnieje idealna kawa do aeropressu, ponieważ każdy ma inny gust. Najlepiej jednak poszukując najlepszej kawy do parzenia w aeropressie powinieneś zainteresować się jasno palonymi kawami jakości Specialty. Dobra kawa do aeropressu to przede wszystkim dobra kawa ziarnista, świeżo palona. Jeśli szukasz konkretnych nut smakowych, sprawdź pochodzenie kawy. Jeśli jesteś fanem słodkich napojów kawowych o mocno wyczuwalnych owocowych nutach, to postaw na kawy z Afryki. Ich ziarna mają zwykle orzeźwiającą kwasowość z wyraźnym posmakiem owoców cytrusowych. Gdy jednak to nie są Twoje smaki i zdecydowanie bardziej wolisz kawę o smaku czekolady, orzechów lub kakao, to skup się na kawach z Ameryki Południowej i Środkowej. Szczególnie na uwagę zasługują ziarna z plantacji Kolumbii, Brazylii, czy Hondurasu. Dla miłośników cięższych smaków z wyczuwalnymi nutami orzechowymi lub ziemistymi poleca się przede wszystkim kawy z Azji. 

Finest Coffee - najlepsze kawy do aeropressu i nie tylko!

Nasza palarnia kawy z Warszawy może zaoferować Ci szeroką ofertę kaw dedykowanych do aeropressu. Znajdziesz u nas kawy do aeropressu całkowicie dostosowane do Twoich potrzeb. Możemy Ci zaproponować jasno palone i średnio palone kawy jakości Specialty z najlepszych lokalnych plantacji! Już dziś sprawdź nasz rozbudowany asortyment i wybierz odpowiednią kawę dla siebie!

Alternatywne metody parzenia kawy - pozostałe kategorie dostępne w naszym sklepie

Produkt dodany do listy życzeń

Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu