Single Origin

Single origins to kawy jednorodne, pochodzące z jednego zbioru. Uprawia je się w ramach jednego obszaru geograficznego, państwa bądź plantacji. Kawy jednorodne umożliwiają poznanie charakterystycznych nut smakowych dla miejsca ich pochodzenia. Ich smak natomiast jest uzależniony od wielu czynników takich jak np. warunki naturalne (np. poziom nasłonecznienia, rodzaj gleby, czy powietrze) oraz warunki położenia plantacji względem wysokości nad poziomem morza. Miłośnicy kawy wybierają single origin ze względu na swoją jakość, która zawsze jest bardzo wysoka. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Darmowa dostawa już od 160 zł.

Najlepsze kawy Single Origins - wybierz ulubione pochodzenie

Sięgając po kawy Single Origins, masz zapewniony bogaty, unikalny i silny smak. Nie ma opcji, że pomylisz go z ziarnami pochodzącymi z innych regionów. W przypadku single origins pochodzących z Afryki możesz poczuć wyjątkowe nuty owocowe, kwiatowe i korzenne. Nieco inny smak zagwarantują Ci kawy pochodzące z Azji i Oceanii, w których przeważają nuty korzenne, gorzka czekolada, herbata oraz smak owoców tropikalnych i orzechów. 

Gdy natomiast szczególnie przepadasz za kawami o smaku karmelu, czekolady, kakao lub orzechów włoskich, to powinieneś zainteresować się ziarnami z Ameryki Środkowej. Natomiast miłośnikom czekolady, miodu, wanilii i karmelu poleca się kawy pochodzące z Ameryki Południowej. Wiedz również, że kawy Single Origins zwykle są palone lekko lub średnio, dzięki czemu nie tracą one swojego naturalnego aromatu. Świetnie sprawdzają się do przygotowania espresso i wręcz idealnie nadają się do parzenia metodami przelewowymi.

Sprawdź też:

Czym wyróżnia się kawa Single Origin?

Wśród największych plusów kawy Single Origin, czyli inaczej speciality, wymienia się jej identyfikowalność. Po jej smaku możesz bez problemu stwierdzić, skąd ona pochodzi. Uwielbiają ją szczególnie miłośnicy kawy, ponieważ pozwala ona na poznanie lokalnych smaków. Kawa Specialty pokazuje, jak natura i powietrze na danym terenie ukształtowała drzewa kawowe i uformowała smak ziaren kawy. W ten sposób osoby uwielbiające kawę mogą dowiedzieć się, jaka nuta smakowa przeważa w danej, małej części świata.

Nasza palarnia kawy składa się z ludzi, którzy z pasji i zamiłowania, prowadzą lokalny biznes z kawą. Sprawdź nasze kawy single origin i przekonaj się o naszej jakości!

Dlaczego kawy single origin to dobry wybór?

Głównym powodem jest to, że kawa single origin to nowe doświadczenie i wiedza. Testując kawy z określonego regionu, możesz łatwo dowiedzieć się, jaki mają aromat i jaki posmak w nich dominuje. W ten sposób możesz poszukiwać nowych smaków i tym samym w końcu odnaleźć ten jedyny, najlepszy smak kawy.

Powinieneś również wiedzieć, że kawy speciality w odróżnieniu od kaw z mieszanki ziaren dość mocno się różnią. Nie da się praktycznie pomylić kawy z różnych regionów. Jako przykład warto wymienić meksykańskie ziarna ,,Esmeralda”, które mają nutę czekolady, słodyczy, migdałów oraz oraz delikatne nuty owoców pestkowych, jagód i kwiatów., zaś w kolumbijskich ,,Excelso” można wyczuć przede wszystkim wyraźne akordy słodkich, dojrzałych owoców.

W przypadku kaw speciality masz pewność, że ziarna pochodzą z jednego konkretnego miejsca, zaś jeśli chodzi o mieszanki kawowe - pochodzą one z różnych regionów. Kawy typu speciality mają także unikalny smak i doskonale smakują bez mleka, natomiast mieszanki - nie zmieniają zbytnio swojego smaku w czasie i są najlepsze dla miłośników kawy czarnej i z mlekiem. Co więcej, kawy speciality można wykorzystać do przygotowania espresso lub w innych metod parzenia, a mieszanki bardziej są przeznaczone do przygotowywania w ekspresie. 

Czy faktycznie warto się bronić przed mieszankami ziaren?

W odróżnieniu od kawy Single Origin, kawy blend powstają z kilku gatunków kawy. To mieszanki, które od dawna już są uznawane za produkt gorszej jakości. Głównie odpowiadają za to palarnie kawy, które kiedyś wybierały do blendów przede wszystkim tanie ziarna, co wpływało na smak. Ważna jest też postawa konsumentów - w końcu oryginalność pochodzenia brzmi bardzo luksusowo!

Musisz jednak wiedzieć, że kawy blend powstające w zaufanych palarniach, to mocno przemyślane produkty. Można je bez problemu wykorzystać w kawach przygotowywanych metodami ciśnieniowymi. Warto też podkreślić, że kawa Single Origin jest sezonowa, zatem ma mniejszą dostępność, zaś kawy blend powstają z myślą zachowaniu powtarzalności przez praktycznie cały rok (małe zmiany w składzie mieszanki wprowadzają niewielkie zmiany w smaku). Można zatem stwierdzić, że blendy to dobry wybór dla świadomego klienta, któremu zależy na większej dostępności. Wybierając mieszankę ziaren odpowiednio obrobioną, można mieć pewność, że nuty poszczególnych gatunków będą się świetnie dopełniały i wcale nie będą gorsze od kaw jednorodnych pod względem jakości. 

Czym jeszcze różni się kawa Single Origin od kawy blend?

Bardzo ważną kwestią odróżniającą kawę Single Origin od blendu jest dostępność. Kawy jednorodne z segmentu speciality są dużo mniej powszechne i nie można ich sprzedawać na taką samą skalę jak blendy. To przekłada się na to, że tego typu kawa ziarnista z polecanej palarni kawy powoli staje się towarem luksusowym. Co więcej, zmiany klimatyczne sprawiają, że to produkt o wysokiej cenie, na który stać jedynie bogate osoby. Tym bardziej liczy się więc to, jaką kawę kupujesz - czy wspierasz lokalnych plantatorów, czy ogromne korporacje, nieustannie obniżające koszty produkcji na rozmaite sposoby. Wtedy mniej ważne jest to, czy kupujesz kawę jednorodną, czy blend. Najważniejsza jest jakość kawy, natomiast ta jest uzależniona od uprawy, stopnia palenia ziaren, czy odpowiedniego łączenia gatunków, a nawet metody parzenia. 

Co wybrać - kawy single origin, czy mieszanki kawowe?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie. Wynika to z tego, że z jednej strony mieszanki mają praktycznie stały smak - nie ulega on zmianom wraz z upływem czasu. Jeśli znalazłeś już swoją ulubioną mieszankę, to żaden problem - masz pewność, że jej smak i cechy nie zmienią się. Nie zapominaj jednak, że smak mieszanek nie ma zbyt bogatego smaku w odróżnieniu od ziaren kawy Single Origin. One wyróżniają się bogatym smakiem pochodzącym z konkretnego regionu, dlatego tuż po przygotowaniu naparu, możesz poczuć szczególnie silny i bogaty smak charakterystyczny dla danego regionu (np. Ameryka Środkowa - brązowy cukier i kakao). Dlatego tego typu kawy poleca się zwłaszcza osobom, które pragną odkrywać nowe, doskonałe smaki. 

Palarnia kawy Finest Coffee

Wybierz się w zmysłową podróż, pełną egzotycznych i nowych smaków z rzemieślniczą palarnią kawy Finest Coffee. To będzie dla nas wielka przyjemność, jeśli zdecydujesz się na zakup produktów w naszym sklepie internetowym. Nasza sklep z kawą oferuje wyjątkowe produkty z najpiękniejszych zakątków świata.

Sprawdź też nasze inne kategorie:

Produkt dodany do listy życzeń

Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu