cortado obraz 3

Cortado – czyli kawa po hiszpańsku

Kiedy myślimy o rodzajach kaw, które cieszą się największą popularnością, rzadko myślimy o kawie cortado. Na pewno znasz cappuccino, caffe latte, czy espresso doppio, ale podejrzewamy, że nie słyszałeś o kawie cortado. Czas najwyższy zatem, abyś dowiedział się nieco więcej o tej kawie, bo naprawdę warto! Ma ona niezwykły smak i zapach, aczkolwiek przyrządza się ją w trochę inny sposób niż prawdziwą, włoską kawę. Dowiedz się więcej o kawie cortado!

Kawa cortado - co to?

Kawa Cortado to kawa o doskonale zbalansowanym smaku, w której kwasowość kawy jest łagodzona przez dodatek spienionego mleka. W napoju wyczuwalne są także delikatne słodkie nuty, co czyni cortado idealnym wyborem dla miłośników kaw o wyjątkowym smaku.

Słowo ,,cortado” w dosłownym tłumaczeniu oznacza przecięty i tak też paski mleka powinny przecinać ciemne espresso z cremą na wierzchu. Oryginalna kawa cortado może być podawana z mlekiem skondensowanym, które podkreśla jej słodkie nuty.

Cortado, w odróżnieniu od tradycyjnego espresso, nie jest cierpki ani gorzki dzięki mleku, które przełamuje tego typu nuty smakowe. Trzeba tutaj podkreślić, że niedawno trochę zmieniło się postrzeganie kawy cortado. Kiedyś tworzono ją tylko z użyciem mleka skondensowanego lub zwykłego, a dziś coraz więcej osób dodaje do cortado mleko roślinne. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu efektu przecinania warstw espresso, warto sięgnąć po białe napoje o stosunkowo dużej gęstości. Ważne jest bowiem, aby mleko połączyło się z espresso, delikatnie opadając.

Skąd pochodzi kawa cortado?

Kawa cortado nie pochodzi z Włoch, a z Hiszpanii, prawdopodobnie z okolic Madrytu, gdzie ponoć zaserwowano ją po raz pierwszy. Jednak już po bardzo krótkim czasie zyskała ona ogromną popularność praktycznie w całej Hiszpanii. Dlaczego to właśnie ten napój kawowy pokochała lokalna ludność? Opisywana kawa jest dużo mocniejsza od flat white, ale przy tym słabsza niż znane klasyczne latte macchiato. Istotne jest też to, że duża ilość mleka umożliwia zmniejszenie kwasowości kawy i jej lekko cierpkiego smaku. Kawa ma też bardzo ciepły orzechowy kolor i trzeba przyznać, że imponuje wyglądem!

Bardzo ciekawe jest to, że w Hiszpanii narodziła się prawdziwa kultura picia kawy cortado. Warto spróbować ją w kawiarni i wypić od razu przy barze. W Hiszpanii najczęściej pije się ją rano, podczas pokonywania drogi do pracy. I co więcej, choć mówi się, że hiszpański styl życia jest niezwykle powolny, to kawę cortado trzeba wypić szybko. W tym kraju rzadko można spotkać się z sytuacją, aby Hiszpanie zamawiali tę kawę, chcąc spędzić nieco czasu ze znajomymi w restauracji. 

Ile kofeiny znajdziesz w kawie cortado?

Już wiesz, co to za kawa cortado, ale czy taka kawa będzie dobrym wyborem dla osoby, która pragnie skorzystać z pobudzających właściwości kawy? Czy to idealny pomysł na popołudniowy napój? Odpowiedzi na to pytanie można udzielić po zastanowieniu się, jaka jest zależność pomiędzy kawą cortado a kofeiną.

Bazę tego napoju stanowi espresso – to w nim znajduje się pobudzająca kofeina. Aby przygotować pyszną kawę cortado, niezbędne będzie 50 ml espresso (zawierające około 126 mg kofeiny). Tutaj wiele może jednak zależeć od tego, jak przygotujesz espresso i po jaki rodzaj kawy sięgniesz. 

W Robuście znajduje się nawet 2 razy więcej kofeiny niż w Arabice, zatem jeśli stworzysz kawę z użyciem Robusty, to otrzymasz mocniejszy napój, który doda energii do działania. Przepis na tradycyjną kawę cortado mówi, że parzy się ją na bazie espresso z ekspresu ciśnieniowego. W ten sposób można zachować dużo kofeiny w napoju. Niektórzy jednak nie mają ekspresu ciśnieniowego – co wtedy? Wówczas sprawdzi się też kawiarka. Jeśli przyrządzisz kawę w ten sposób, to dostarczy ona około 100 mg kofeiny. Warto dodać, że w związku z tym kawę cortado najczęściej pije się o poranku (aby pobudziła do życia), bowiem kawa cortado na wieczór nie jest najlepszym wyborem, ponieważ może być źródłem problemów z zaśnięciem.

Jak przygotować kawę cortado?

Do zaparzenia kawy cortado będziesz potrzebował przede wszystkim ekspres do kawy. W końcu podstawą tego napoju jest espresso, zatem musisz mieć dostęp do ekspresu, aby właściwie zaparzyć kawę. Ponadto potrzebne będzie mleko (roślinne lub tradycyjne). Oto przepis krok po kroku na kawę cortado: 

  1. Zmiel, odmierz i ubij ziarna kawy. 
  2. Umieść zmieloną kawę w ekspresie.
  3. Wyciągnij 2 filiżanki espresso. Po zakończonej ekstrakcji kawy ugotuj na parze wybrane mleko.
  4. Powoli wlewaj spienione mleko do espresso, upewniając się, że stosunek espresso do mleka to 1:1.
  5. Gotowe! Udało Ci się stworzyć pyszną kawę cortado. Smacznego!

Warto też zaznaczyć, że obecnie wiele ekspresów automatycznych do kawy posiada wbudowaną funkcję oraz możliwość przygotowania kawy Cortado.

cortado obraz 1

Jak pić kawę cortado?

Zastanawiasz się, jak pić kawę cortado? Przede wszystkim rób to powoli! Ten rodzaj kawy zwykle podaje się w przezroczystej szklance lub filiżance o pojemności 150-200 ml. Istotne jest też popijanie kawy cortado, ponieważ znajduje się w niej dużo kofeiny. Co ciekawe, istnieją miejsca, w których podaje się tę kawę z darmową szklanką wody!

Jaką kawę wybrać do zrobienia Cortado?

Uważamy, że do cortado dobrym wyborem jest kawa 100% Arabica. Kawa ta uprawiana jest głównie w krajach Ameryki Południowej i Środkowej, Afryki oraz Azji. Charakteryzuje się ona łagodnym smakiem, wysoką jakością oraz niską zawartością kofeiny. Według wielu ekspertów, kawa ta posiada doskonały balans smakowy.

Kawa 100% Arabica idealnie nadaje się do przygotowania kawy cortado, ponieważ jej subtelny smak i aromat znakomicie komponuje się z ciepłym mlekiem, które stanowi istotną część tego napoju. Arabica jest również stosunkowo łatwa do przygotowania, a proces parzenia jest zwykle mniej skomplikowany niż w przypadku innych gatunków kawy.

Warto także zwrócić uwagę na to, że kluczowe jest wykorzystanie świeżo palonych ziaren kawy. Ziarna kawy powinny być palone nie wcześniej niż 2-3 dni przed użyciem, aby zachować swoje właściwości smakowe. Dzięki temu można uzyskać w kawie cortado pełny smak i aromat, których nie da się osiągnąć przy użyciu starych lub przeterminowanych ziaren kawy.

Nasza palarnia kawy oferuje szeroki wybór kaw 100% Arabica z różnych rejonów świata, które są świeżo palone na miejscu. Nasi klienci mogą mieć pewność, że kawa, którą wybiorą do przygotowania kawy cortado, będzie najwyższej jakości i świetnie dopasowana do tego konkretnego rodzaju napoju.

Jakie są różnice między napojami?

Musisz koniecznie pamiętać o tym, że choć cortado to napój kawowy, to jednak nie powinieneś stosować go zamiennie z każdym innym napojem kawowym. Bowiem nie ma drugiego tak samo wyrazistego napoju kawowego jak kawa cortado.

Cortado a espresso Macchiato / Cappuccino

Jeśli chodzi o espresso, to kawa cortado jest dość podobna do macchiato i cappuccino. Można powiedzieć, że plasuje się pomiędzy nimi. Łączy je to, że mają taką samą ilość espresso, a więc zwykle około jednej porcji. Są też jednak pewne różnice – przede wszystkim chodzi tutaj o ilość użytego mleka. Do macchiato dodaje się go trochę mniej, więc jego objętość jest mniejsza. To oznacza też, że macchiato ma nieco większą moc. Natomiast cappuccino ma więcej mleka, ale przy tym także więcej pianki. Poza tym jest większe pod względem objętości i łagodniejsze (jeśli chodzi o zawartość kofeiny). 

Cortado a Flat White

Bardzo często kawę cortado porównuje się do kawy flat white. W obu kawach jest taka sama ilość espresso, ale ilość mleka nieco się różni. W porównaniu do cortado, flat white jest zdecydowanie bardziej podobna do latte, ponieważ oba napoje mają taką samą ilość espresso, lecz kawa biała zawiera więcej mleka i jest gęstsza niż cortado. 

Cortado a Latte

Cortado można pomylić również z latte. Ten napój kawowy ma taką samą ilość espresso, ale ma dużo więcej mleka. Natomiast większa ilość mleka rozcieńcza espresso, zatem latte nie ma tak dużo kofeiny jak cortado. 

Sprawdź też:

Podsumowanie

Z powyższego artykułu zdobyłeś cenne informacje o pysznej kawie cortado. Niezależnie zatem od tego, czy jesteś zwyczajnie ciekaw, jak smakuje, czy po prostu chcesz zrobić taki napój w swoim domu, już dziś go przygotuj, wypij i sam oceń!

Przy okazji zachęcam do odwiedzenia naszej rzemieślniczej palarni kawy Finest Coffee. Znajdziecie tam wysokiej jakości kawy z całego świata, które świeżo palimy na miejscu. W naszej ofercie znajdziecie także kawę idealną do przygotowania kawy Cortado. Zapraszamy do naszego sklepu i doświadczenia prawdziwej, wyjątkowej kawy.

5/5 - (1 vote)