cup of excellence

Cup of Excellence – prestiżowe zawody kawowe

Cup of Excellence (CoE) to prestiżowy konkurs kawowy, który odbywa się w wielu krajach na całym świecie. Jest to wyjątkowe wydarzenie w świecie kawy specialty, które ma na celu wyłonienie najwyższej jakości ziaren kawowca. Konkurs ten ma długą historię i jest ważnym wydarzeniem dla miłośników kawy. W tym artykule przyjrzymy się bliżej Cup of Excellence, jego powstaniu, zasadom konkursu oraz znaczeniu dla producentów kawy.

Jesteśmy rzemieślniczą palarnią kawy, która powstała w 2014 roku. Od lat oferujemy swoim klientom wysokiej jakości kawę ziarnistą, którą wypalamy dzień przed każdą wysyłką. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, w którym znajdą Państwo szeroki wybór doskonałych kaw 100% Arabica.

Historia Cup of Excellence

Pomysł na konkurs Cup of Excellence narodził się w 1999 roku w Brazylii. Powstał jako odpowiedź na potrzebę lepszego wynagradzania farmerów za wysoką jakość produkowanych przez nich ziaren kawowca. Konkurs miał za zadanie wyłonić najlepsze kawy, które cechowały się wyjątkowym profilem smakowym i aromatycznym. Wtedy to zrodziła się idea zawodów CoE.

Pierwszy konkurs odbył się w Brazylii, a później dołączyły kolejne kraje, takie jak Gwatemala, Nikaragua, Salwador, Honduras, Boliwia, Kolumbia, Kostaryka, Rwanda i wiele innych. Dzięki temu konkursowi, małe i mniej znane farmy miały szansę zaprezentować światu swoje wyjątkowe ziarna kawy. Cup of Excellence stał się tym samym platformą promującą wysoką jakość kawy i doceniającą pracę farmerów.

Zasady konkursu Cup of Excellence

Cup of Excellence to konkurs, w którym każdy farmer może zgłosić jedną próbkę swojego ziarna. Próbki są poddawane ocenie sensorycznej przez jury, które składa się z ekspertów w dziedzinie kawy. Jury ocenia kawy pod względem smaku, aromatu, kwasowości i wielu innych parametrów. Warto wspomnieć, że aromat nie wpływa na końcową ocenę kawy, a jego charakterystyka jest jedynie zapisywana.

Konkurs składa się z 6 etapów. Na początku jest preselekcja, podczas której wybierane są kawy o najwyższej jakości, tj. kawy z oceną sensoryczną od 86 punktów. Maksymalna ilość kaw, które mogą wziąć udział w konkursie to 150. Bardzo często w konkursie tym biorą udział ziarna z mikro-zbiorów, tzw. microlot. Kawy microlot często goszczą w naszej palarni kawy. Następnie odbywają się kolejne rundy, w których wybierane są kolejne najlepsze kawy, a podczas każdego następnego etapu odrzucane są kawy, które po ponownej ocenie sensorycznej uzyskały najniższą punktację. Kawy, które dotarły do etapu piątego są nagradzane, a następnie trafiają na aukcję. W finałowej rundzie ocenianych jest 10 najlepszych kaw, które zostaną uhonorowane tytułem CoE.

Kawa 100% Arabica odmiany Yellow Bourbon, która uzyskała tytuł Cup of Excellence. Jedna z najczęściej wybieranych przez naszych klientów.

Znaczenie dla producentów kawy

Konkurs ten ma ogromne znaczenie dla rolników, czyli producentów kawy. Po pierwsze dzięki temu konkursowi mają oni szansę zaprezentować światu swoje wyjątkowe ziarna i zdobyć uznanie na międzynarodowym rynku. Po drugie zwycięskie kawy często osiągają bardzo wysokie ceny na aukcjach, co przekłada się na lepsze wynagrodzenie dla farmerów.

I po trzecie konkurs ten ma bardzo pozytywny wpływ na całą branżę kawową. Promuje wysoką jakość ziaren kawy, zachęcając innych producentów do dbania o jakość swoich produktów. Dzięki Cup of Excellence, konsumenci mogą mieć pewność, że kawa, którą piją, jest najwyższej jakości i pochodzi od farmerów, którzy wkładają wiele pracy i pasji w jej uprawę.

Podsumowanie

Cup of Excellence to prestiżowy konkurs kawowy, który ma ogromne znaczenie dla producentów kawy. Dzięki niemu małe i mniej znane farmy mają szansę zaprezentować swoje wyjątkowe ziarna kawy. Konkurs ten promuje wysoką jakość kawy i docenia efekt pracy farmerów. Dla miłośników kawy jest to gwarancja, że piją najwyższej jakości kawę, która została wybrana przez ekspertów w dziedzinie sensoryki kawowej. Cup of Excellence to wyjątkowe wydarzenie, które przyczynia się do rozwoju całej branży kawowej i podnosi standardy jakości ziaren kawowca.

Ciekawe strony: https://cupofexcellence.org/

Odkryj świat aromatów w naszej palarni kawy!

Nasza palarnia kawy posiada szeroki wybór kaw w swoim asortymencie. Zapraszamy do odwiedzin naszego sklepu internetowego.

palenie kawy obraz
5/5 - (1 vote)