czy kawa podnosi ciśnienie obraz 2

Czy kawa podnosi ciśnienie? Nadciśnienie a picie kawy

Zdecydowana większość z nas każdego dnia pije kawę i nie wyobrażamy sobie poranków bez tego pysznego naparu. Kawę można nazwać naturalnym budzikiem, który swoje właściwości stymulujące zawdzięcza pewnemu składnikowi – kofeinie. O kofeinie można usłyszeć wiele mitów. Czy faktycznie kawa podnosi ciśnienie? Czy to dozwolony napój przy nadciśnieniu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury, w którym to obalimy mity!

Jak działa kofeina znajdująca się w kawie?

Jeszcze niedawno nie do końca wiadomo było, jak działa kofeina i jaki ma wpływ na organizm ludzki. Dziś już jednak mamy badania naukowe, z których wiemy, że już jej nieduża ilość korzystnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy człowieka. Doceniana jest m.in. za to, że poprawia nastrój, poprawia koncentrację, czy zwiększa energię do działania. W końcu nie bez powodu mała czarna jest stałym elementem porannej rutyny, czy przerw w pracy u wielu z nas. Poza tym naukowcy śmiało mówią, że wypicie od jednej do czterech filiżanek kawy w ciągu dnia ma wpływ na mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci w wyniku chorób układu krążenia, oddechowego, czy nawet nowotworowych. 

Jak kawa wpływa na ciśnienie?

Niektórzy miłośnicy kawy zastanawiają się, a inni wręcz obawiają się, że picie kawy może być powodem wystąpienia choroby serca lub nadciśnienia tętniczego. Czy te obawy są uzasadnione? A może jesteś osobą zmagającą się z nadciśnieniem tętniczym i myślisz, że będziesz musiał całkowicie zrezygnować z kawy? Dowiedz się więcej na temat tego, jak kawa wpływa na ciśnienie. 

Przede wszystkim trzeba znaleźć zależność między kawą a ciśnieniem. W kawie znajduje się kofeina, a więc alkaloid, który jest antagonistą receptorów adenozyny, a ten wykazuje właściwości wazodylatacyjne. Czy kofeina podnosi ciśnienie? Faktycznie jest to substancja, która prowadzi do podniesienia ciśnienia tętniczego, co wynika ze zwiększenia sztywności naczyń krwionośnych, wzrostu oporu obwodowego, czy wzmożonej aktywności reninowej osocza i stężenia katecholamin w składzie krwi. 

Trzeba podkreślić, że ta sama dawka kofeiny w kawie słabiej podnosi ciśnienie niż identyczna dawka kofeiny w tabletce. Dlaczego tak jest? Odpowiada za to drugi istotny składnik ziaren kawy, a dokładniej: kwas chlorogenowy, który z kolei obniża ciśnienie tętnicze. Zatem kofeina i kwas chlorogenowy wzajemnie się neutralizują przeciwstawne właściwości oddziaływania ciśnienia. A jak to wygląda w praktyce? Pijąc dwie czy trzy filiżanki kawy dziennie dochodzi do podniesienia ciśnienia, ale w sposób bezpieczny dla zdrowia. 

Polecamy też materiał Dr Bartka Kulczyńskiego, który w swoim materiale rozprawia się z mitami na temat rzekomych szkodliwych działań kawy.

Sprawdź też:

Ciśnienie czy tętno: co podnosi kawa?

Nie do końca wiesz, co podnosi kawa: ciśnienie, czy tętno? Zatem powinieneś wiedzieć, że podnosi zarówno ciśnienie, jak i tętno, aczkolwiek ważną informacją jest to, że nie są to zawrotne wartości wzrostu przy spożywaniu kawy w umiarkowanych ilościach. Tętno (puls) to nic innego jak ilość uderzeń serca na minutę, natomiast norma tętna spoczynkowego (w przypadku osoby dorosłej) to 60-90 uderzeń serca w ciągu minuty. Natomiast ciśnienie tętnicze jest siłą nacisku, jaką płynąca krew wywiera na ściany tętnic. Tutaj normy wynoszą dla ciśnienia skurczowego 100-139 mmHg, zaś dla ciśnienia rozkurczowego 60-89 mmHg. Jeśli występują wyższe wartości, to można rozpoznać nadciśnienie, z kolei jeśli niższe – niedociśnienie (hipotonię).

Czy kawa niekorzystnie wpływa na ciśnienie?

Jak bardzo wypicie kawy zwiększa ciśnienie tętnicze? Najczęściej (w przypadku osoby zdrowej) ciśnienie skurczowe zwiększa się o 7-8 mmHg w ciągu godziny po jej spożyciu, z kolei ciśnienie rozkurczowe – o 6 mmHg. Utrzymuje się to przez kilka godzin, a następnie powraca do normy. Zatem nie ma tu żadnych wątpliwości, jeśli chodzi o to, czy kawa podnosi ciśnienie. Aczkolwiek istotne jest to, że dzieje się to jednorazowo i przejściowo. Niemniej ważne jest to, że codzienne sięganie po kawę skutkuje tym, że wzrost ciśnienia jest coraz mniejszy lub nawet całkowicie zanika. 

Mogłoby się wydawać, że sporadyczne picie kawy to najlepsze rozwiązanie, jednak czy na pewno? Nie do końca. Właściwie lepszą opcją jest regularne picie kawy w dawkach nieprzekraczających bezpiecznej dawki kofeiny (do 500 mg). Chodzi tutaj o to, że mała czarna podnosi ciśnienie osobom, które niezbyt często sięgają po taki napój. W ich przypadku nawet jedno espresso może znacząco podwyższyć pracę serca. Z tego wynika też to, że osoba, która zwykle nie pije zbyt dużo kaw, nie powinna sięgać od razu po większe ilości mocnych kaw dziennie, ponieważ może to się skończyć nadciśnieniem tętniczym!

Co ciekawe, najczęściej to właśnie osoby sporadycznie sięgające po kawę zauważają u siebie uciążliwe skutki uboczne spożywania nadmiernych ilości kawy, czyli m.in. nadpobudliwość, czy drżenie rąk. Natomiast jeśli osoba z obarczonym czynnikiem ryzyka wieńcowego, wysokim nadciśnieniem, niedokrwieniem serca, czy wysokim poziomem cholesterolu rzadko będzie sięgała po mocną kawę, to może dojść do dalszego wzrostu nadciśnienia tętniczego, a te może spowodować nawet udar mózgu!

Dobra rada: jeśli dopiero zaczynasz przygodę z kawami, to nie przesadzaj z ich ilością! Jeśli już chcesz, to pamiętaj, aby powoli, stopniowo zwiększać dawkę spożywanej kawy.

Jakie istnieją rodzaje kawy i jak wpływają na podnoszenie ciśnienia?

Czy kawa rozpuszczalna znacząco podnosi ciśnienie? Czy picie tradycyjnej kawy mielonej może spowodować schorzenia serca i układu krążenia? Sprawdź, jak konkretne rodzaje kaw mogą wpływać na wzrost ciśnienia.

Dlaczego kawa podnosi ciśnienie? Wiesz już, że te właściwości wynikają z tego, że w kawie znajduje się kofeina. Jest to jednoznaczne z tym, że im mniej kofeiny = tym mniej zostanie podniesione ciśnienie.

Gdzie znajdziesz najwięcej kofeiny?

Zdecydowanie w kawie parzonej – w zaledwie 200 ml napoju znajdziesz od 70 do 140 mg tej substancji. Nieco mniej kofeiny ma filiżanka espresso – od 60 do 135 mg kofeiny, natomiast kawa rozpuszczalna (200 ml) – od 50 do 80 mg. To, ile dokładnie znajdzie się tego składnika, zależy w dużej mierze od gatunku kawy, rodzaju krzewu kawowca, a nawet stopniu wypalenia ziaren (im ciemniejsza, tym mniejsza zawartość kofeiny).

Często sięgasz po kawę i wypijasz ją w dużych ilościach? W takim razie może zainteresują Cię kawy bezkofeinowe lub z mniejszą zawartością tej oto substancji. Dobrą propozycją może być też kawa zbożowa o trochę delikatniejszym smaku (w porównaniu z tradycyjną kawą) i nie ma kofeiny.

Kawa a nadciśnienie tętnicze 

Obawiasz się, czy kawa może mieć wpływ na wystąpienie nadciśnienia tętniczego? Nie musisz, bowiem jeśli spożywasz ją w odpowiedniej dawce, to nie ma takiej możliwości. Najważniejsze jest jednak, abyś zachował umiar i nie przesadzał z ilością kawy. Co mamy tutaj na myśli? Powinieneś spożywać kawę w bezpiecznych ilościach, czyli maksymalnie 4-5 filiżanek w ciągu dnia (jeśli jesteś osobą zdrową) bądź maksymalnie 3 filiżanki (gdy zmagasz się z nadciśnieniem). I choć wiele osób wciąż uważa, że kawa to istotny czynnik ryzyka nadciśnienia, to jednak tak nie jest. Co natomiast zwiększa ryzyko pojawienia się nadciśnienia? Warto tu wymienić palenie papierosów, spożywanie soli w zbyt dużych ilościach, czy picie alkoholu.

Jaka kawa będzie najlepszym wyborem?

palarnia kawy finest coffee

W tej kwestii eksperci z całego świata mają takie samo zdanie – najlepsza dla zdrowia jest kawa ziarnista świeżo zmielona. Dobrze sprawdzą się także ziarna o niskim stopniu palenia takie jak np. Etiopia Guji Dimtu Tero Farm o jasnej kwasowości i owocowym smaku. Taką kawą możesz się cieszyć właśnie o każdej porze dnia, bez zamartwiania się, jaki ma wpływ na Twoje zdrowie. Dla osób ceniących klasyczny, czekoladowy smak kawy, polecamy jeden z naszych bestsellerów, czyli – Brazylia Yellow Bourbon Fazenda Rainha.

Sprawdź też:

Na koniec obalamy mity!

Mit: Picie kawy prowadzi do trwałego wzrostu ciśnienia krwi.
Obalenie: Chociaż kofeina może powodować krótkotrwałe podwyższenie ciśnienia krwi u niektórych osób, nie ma przekonujących dowodów na to, że regularne spożywanie kawy prowadzi do trwałego nadciśnienia, czy rozwoju nadciśnienia. W rzeczywistości, badania wykazują, że picie kawy nie wpływa na ciśnienie skurczowe ani rozkurczowe. Zauważono również, że spożywanie nawet 5 filiżanek kawy dziennie może spowodować jedynie niewielki, klinicznie nieistotny wzrost ciśnienia krwi (średnio o 1-2 mmHg). Ponadto, udowodniono, że regularne picie kawy może mieć ochronny wpływ na zdrowie.
Źródło: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/coffee-and-health/faq-20058339 

Mit: Osoby z nadciśnieniem powinny całkowicie zrezygnować z kawy.
Obalenie: W rzeczywistości, umiarkowane spożywanie kawy (3-4 filiżanki dziennie) nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nadciśnienia u większości osób. W niektórych przypadkach może nawet przynieść korzyści i wspomagać układ sercowo-naczyniowy. Oczywiście każdy przypadek jest indywidualny i osoby z nadciśnieniem powinny konsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem zmian w diecie.
Źródło: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/coffee-and-health/faq-20058339 

Wiele mitów na temat kawy i nadciśnienia nie znajduje potwierdzenia w badaniach naukowych. Umiarkowane spożywanie kawy (3-4 filiżanki dziennie) zwykle nie zwiększa ryzyka nadciśnienia, a nawet ma prozdrowotne korzyści. Oczywiście, osoby z nadciśnieniem czy wrażliwością na kofeinę powinny skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem zmian w swojej diecie. Pamiętaj również, że każdy organizm może inaczej reagować na kawę, dlatego ważne jest, aby obserwować własne reakcje i dostosować spożycie kawy do indywidualnych potrzeb.

Wybierz swoją ulubioną kawę

Dowiedziałeś się już, czy kawa podnosi ciśnienie, a oprócz tego wiesz, że regularne spożycie kawy (w rozsądnych ilościach) nie wpływa na występowanie nadciśnienia. Więcej! Jeśli będziesz systematycznie pił małą czarną, to z czasem może dojść do obniżenia ciśnienia tętniczego i rozkurczowego!

Nie musisz już dłużej obawiać się o swoje zdrowie. Wciąż możesz pić codziennie pyszną kawę, bowiem wpływ kawy na ciśnienie nie jest aż tak wielki, jak często się o tym mówi. To co, może masz ochotę na jeszcze jedną filiżankę? Zapraszamy do naszej palarni!

palenie kawy obraz
5/5 - (1 vote)