kawa flat white

Flat white – co to za kawa? Przepis jak ją zrobić

Flat white co to takiego? „Płaska biała” to wyjątkowy napój kawowy, który w ostatnich latach zdobył ogromną popularność wśród miłośników kawy na całym świecie. Kawa Flat white jest popularna wśród miłośników kawy, którzy cenią sobie subtelne i zrównoważone smaki, ale i większą dawkę kofeiny. Po więcej szczegółów zapraszamy do dalszej części naszego artykułu!

kawa flat white
Tak wygląda idealne Flat White

Co to jest flat white?

Flat white to wyjątkowy rodzaj kawy, który zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników intensywnych smaków. W przeciwieństwie do tradycyjnego cappuccino czy latte macchiato, kawa flat white charakteryzuje się delikatną konsystencją i intensywnym smakiem kawy. Kluczem do przygotowania idealnej kawy jest odpowiednia proporcja espresso oraz mleka, które zostaje delikatnie spienione, tworząc gładką, jedwabistą i bardzo cienką piankę. Ważne jest, aby pianka nie miała dużych bąbelków powietrza. 

Flat white to doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie wyrazisty smak kawy, przy jednoczesnym zachowaniu kremowej, aksamitnej pianki. W przeciwieństwie do latte, które jest bardziej mleczne, ten pyszny napój pozwala w pełni cieszyć się intensywnością kawy, z subtelnym dodatkiem spienionych mlecznych akcentów.

Przygotowanie idealnej kawy w kawiarni wymaga precyzji i doświadczenia baristów. Tylko w ten sposób można uzyskać harmonijne połączenie mocy espresso z delikatną, jedwabistą konsystencją mleka. Kawę tę można w łatwy sposób przygotować w domu, ale o tym później.

Sprawdź także: Dobra kawa ziarnista

Brazylia Cerrado

Kawa Brazylia Cerrado Patrocinio 27 zł

Świeża kawa wypalana tuż przez wysyłką? Sprawdź ofertę naszej palarni.

Czego potrzebujesz do przygotowania kawy?

Choć flat white jest często kojarzone z kawiarniami, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować ten wyjątkowy napój we własnej kuchni. Jednak, aby uzyskać autentyczny smak tej kawy, kluczowe jest zaopatrzenie się w odpowiednie składniki i narzędzia.

Oto, co jest potrzebne, aby samodzielnie przygotować doskonałą kawę w domu:

 1. Wysokiej jakości, świeżo palona kawa – wybór odpowiedniej kawy jest kluczowy dla uzyskania intensywnego, aromatycznego espresso. Wysokiej jakości kawę znajdziesz w naszej palarni kawy.
 2. Ekspres do kawy lub kawiarka – pozwolą on na precyzyjne przygotowanie espresso, które stanowi podstawę napoju.
 3. Dzbanek do spieniania mleka lub ręczny spieniacz na baterie – niezbędne do uzyskania gładkiej, jedwabistej pianki mlecznej. Możesz również spienić mleko we french pressie, jeśli posiadasz.
 4. Precyzyjna waga kuchenna (opcjonalnie) – pomoże zachować właściwe proporcje espresso do mleka.

Mając wszystkie niezbędne narzędzia, można przystąpić do przygotowania flat white we własnej kuchni. Kluczem do sukcesu jest staranne wykonanie każdego kroku. Celem jest uzyskanie harmonijnego połączenia intensywnego espresso i delikatnej, kremowej pianki.

Sprawdź także: Najlepsza kawa do ekspresu

Skąd pochodzi kawa flat white?

Choć pochodzenie kawy flat white jest przedmiotem pewnych dyskusji, większość źródeł wskazuje, że napój ten wywodzi się z Australii i Nowej Zelandii. Niektóre teorie sugerują, że kawa ta powstała jako alternatywa dla tradycyjnego cappuccino, które w tych regionach było często serwowane w zbyt dużych ilościach mleka, przesłaniając smak kawy.

Flat white miało na celu przywrócenie właściwej równowagi pomiędzy espresso a mlekiem, oferując bardziej intensywne doświadczenie kawowe. Napój ten zyskał szybko na popularności, a wraz z rosnącą liczbą kawiarni specjalizujących się w kawie wysokiej jakości. Kawa ta stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i pożądanych napojów na świecie.

Dziś flat white można spotkać nie tylko w Australii i Nowej Zelandii, ale także na całym świecie, głównie w kawiarniach i restauracjach. Jego unikalna receptura i sposób przygotowania przyciągają miłośników kawy poszukujących wyjątkowych doznań smakowych.

Sprawdź także: Jak rozpoznać dobrą kawę?

Historia i popularność flat white

Choć flat white jest stosunkowo nowym napojem kawowym, jego historia sięga początku XX wieku. Pierwsze wzmianki o tej kawie pojawiły się w Australii i Nowej Zelandii dopiero w latach 80. ubiegłego wieku, gdzie stał się on popularną alternatywą dla tradycyjnego cappuccino.

Początkowo flat white było postrzegane jako napój lokalny, znany jedynie w tych regionach. Jednak wraz z rosnącą popularnością kawy wysokiej jakości na całym świecie, kawa ta zaczęła zyskiwać uznanie również poza Australią i Nową Zelandią. W latach 90. i na początku XXI wieku, napój ten zaczął pojawiać się w kawiarniach w Wielkiej Brytanii, a następnie w Stanach Zjednoczonych i dalej w Europie.

Dziś flat white jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i pożądanych napojów kawowych na świecie. Jego unikalna receptura, oparta na równowadze espresso i spienionego mleka, przyciąga miłośników kawy poszukujących wyjątkowych doznań. Napój ten stał się synonimem wysokiej jakości kawy, serwowanej w profesjonalnych, specjalistycznych kawiarniach.

Popularność flat white rośnie z roku na rok, a coraz więcej kawiarni, również w Polsce, dodaje ten napój do swojej oferty. Stał się on nie tylko kultowym napojem kawowym, ale także symbolem świadomego, wyrafinowanego podejścia do kawy. Napój ten to nie tylko doskonały smak, ale także styl życia i sposób celebrowania chwili z filiżanką wyjątkowej kawy.

Jesteśmy rzemieślniczą palarnią kawy, która powstała w 2014 roku. Od lat oferujemy swoim klientom wysokiej jakości kawę ziarnistą, którą wypalamy dzień przed każdą wysyłką. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, w którym znajdą Państwo szeroki wybór doskonałych kaw 100% Arabica.

Jak przygotować idealną kawę flat white?

Przygotowanie perfekcyjnej flat white wymaga precyzji. Gwarantowany sukces to odpowiednie wyważenie proporcji espresso i spienionego mleka. Oto krok po kroku, jak przygotować idealną kawę:

 1. Espresso: Rozpocznij od przygotowania podwójnego espresso (60 ml). Używaj świeżo palonej kawy.

 2. Spienianie mleka: Użyj 120 ml mleka. Spień je bardzo delikatnie. Pianka musi być bardzo cienka, bez bąbelków powietrza.

 3. Proporcje: Idealna kawa flat white składa się z około 1/3 espresso (60 ml) i 2/3 spienionego mleka (120 ml). Zachowaj te proporcje, aby uzyskać odpowiedni balans między intensywnością kawy a kremową konsystencją.

 4. Podawanie: Wlej espresso do wysokiej szklanki lub filiżanki (180 – 200 ml), a następnie delikatnie dodaj spienione mleko. Starannie wymieszaj, aby uzyskać gładką, jednolitą konsystencję.

 5. Dekoracja: możesz udekorować kawę subtelnym wzorem z mlecznej pianki, tworząc elegancką, wizualnie atrakcyjną prezentację.

Pamiętaj, że przygotowanie idealnej kawy wymaga nieco wprawy. Ważne jest, aby używać wysokiej jakości składników i poświęcić czas na opanowanie techniki spieniania mleka. Tylko w ten sposób możesz uzyskać ten wyjątkowy, kremowy i aromatyczny napój.

Przepisy na wariacje flat white - dodatki i modyfikacje

Choć tradycyjny flat white jest już sam w sobie doskonałym napojem, istnieje wiele sposobów na jego personalizację i stworzenie własnych, unikalnych wariacji. Oto kilka inspirujących pomysłów:

 1. Kawa z nutą czekolady: Dodaj do espresso kilka kropli syropu czekoladowego i/lub posyp gotowy napój startą czekoladą, aby uzyskać słodkie, czekoladowe nuty.

 2. Kawa z przyprawami: Dodaj szczyptę cynamonu, kardamonu lub gałki muszkatołowej, aby nadać kawie ciepłych, korzennych akcentów.

 3. Kawa z owocowymi akcentami: Spróbuj dodać do mleka odrobinę syropu owocowego, np. malinowego lub pomarańczowego, aby uzyskać lekko owocowy, orzeźwiający smak.

 4. Kawa z orzechowymi nutami: Zmiksuj z mlekiem odrobinę masła orzechowego lub syropu orzechowego, aby uzyskać kremową, orzechową wersję napoju.

 5. Kawa z nutą wanilii: Dodaj kilka kropli esencji waniliowej do spienionego mleka, aby uzyskać delikatną, waniliową odmianę tej kawy.

Pamiętaj, że eksperymenty z dodatkami i modyfikacjami flat white powinny być przeprowadzane z umiarem, aby nie zagłuszyć intensywnego smaku samej kawy. Kluczem jest zachowanie harmonii pomiędzy kawą a dodatkami.

kawa flat white
Kawa przygotowywana przez baristę. Photo by Pete Willis on Unsplash

Różnica między kawą flat white a cappuccino

Choć flat white i cappuccino to napoje kawowe, w których wykorzystywane jest espresso i spienione mleko, istnieją wyraźne różnice między nimi.

Główne różnice to:

 1. Proporcje espresso do mleka: „płaska biała” ma wyższą zawartość espresso w stosunku do mleka, w porównaniu z cappuccino. Jest to około 1/3 espresso (60 ml) i 2/3 delikatnie spienionego mleka (120 ml). Cappuccino zawiera zazwyczaj jedno espresso (30ml ) i mocno spienione mleko (150 ml).

 2. Konsystencja i tekstura: FlatWhite charakteryzuje się delikatną, jedwabistą konsystencją, a cappuccino ma bardziej puszystą, lekką piankę.

 3. Intensywność smaku kawy: FlatWhite pozwala w pełni cieszyć się intensywnym smakiem kawy, podczas gdy w cappuccino smak espresso jest bardziej zrównoważony przez mleko.

 4. Prezentacja: Flatwhite jest serwowane w wysokich szklankach lub filiżankach, a cappuccino podawane jest w tradycyjnych, niższych filiżankach.

Podsumowując, flat white to napój, w którym espresso jest bardziej dominujące, a mleko pełni rolę subtelnego uzupełnienia, tworząc kremową, aksamitną konsystencję. Cappuccino natomiast ma bardziej zrównoważony stosunek espresso do mleka, dając w efekcie puszystą, lekką piankę.

Sprawdź nasz sklep: Kawa do ekspresu

Różnica między kawą flat white a latte macchiato

Choć flat white i latte macchiato to rodzaje kawy z mlekiem. Różnią się one znacząco pod względem składu, smaku i sposobu przygotowania.

Główne różnice to:

 1. Proporcje espresso do mleka: kawa FlatWhite ma wyższą zawartość espresso (60 ml) w stosunku do mleka (120 ml). Latte macchiato jest bardziej mleczne, z mniejszą ilością espresso oraz posiada grubą piankę mleczną. Do przygotowania 250-300 ml latte macchiato również stosuje się podwójne espresso.

 2. Metoda przygotowania: Flat white jest przygotowywane poprzez delikatne zmieszanie espresso i spienionego mleka, tworząc jednolitą, kremową konsystencję. Latte macchiato jest natomiast przygotowywane przez powolne dodawanie espresso do gorącego mleka, tworząc charakterystyczne warstwy.

 3. Konsystencja i tekstura: Flat white ma gładką, jedwabistą konsystencję, podczas gdy latte macchiato ma bardziej rozwarstwiającą się teksturę.

 4. Intensywność smaku kawy: Flat white pozwala w pełni cieszyć się intensywnym smakiem kawy, podczas gdy latte macchiato ma bardziej mleczny smak.

 5. Prezentacja: Flat white jest serwowane w wysokich szklankach lub filiżankach. Latte macchiato podawane jest w wyższych i większych, szklanych naczyniach, ukazując charakterystyczne warstwy.

Podsumowując, flat white to napój, w którym espresso jest bardziej dominujące, a mleko pełni rolę uzupełnienia. Latte macchiato ma bardziej mleczny profil smakowy, z mniejszą ilością espresso w stosunku do mleka.

Sprawdź sklep naszej palarni: Kawa 100% Arabica

Ile to ma kalorii? Flat White kcal

Kawa flat white, podobnie jak inne napoje kawowe, może zawierać różną liczbę kalorii, w zależności od użytych składników i sposobu przygotowania. Typowa filiżanka tej kawy (około 180 ml) zawiera około 120-150 kcal. Bierzemy tu pod uwagę kawę przygotowaną z mlekiem 3,2%. Wartość ta może się różnić w zależności od:

 • Rodzaju mleka – mleko pełnotłuste będzie miało więcej kalorii niż mleko odtłuszczone lub roślinne.
 • Ilości dodanego cukru lub syropu – im więcej słodzących dodatków, tym więcej kalorii.

Warto pamiętać, że kawa ta jest stosunkowo niskokaloryczna.  Zwłaszcza w porównaniu do słodkich, mlecznych napojów kawowych, takich jak frappuccino.

Dla osób dbających o zdrową dietę, flat white może być dobrym wyborem, zapewniającym sporą porcję kofeiny przy stosunkowo niskiej zawartości kalorii. Jednak, jak w przypadku każdego napoju, warto zachować umiar i zwracać uwagę na składniki, aby cieszyć się smakiem kawy, nie naruszając zbilansowanej diety.

Sprawdź także: Ile jest kofeiny w kawie?

Kawa idealna dla miłośników intensywnych smaków

Flat white jest doskonałym wyborem dla osób, które cenią sobie intensywne smaki w kawie, w przeciwieństwie do mocnego espresso lub cappuccino. Dzięki delikatnie spienionemu mleku, napój charakteryzuje się jedwabistą konsystencją, która łagodzi nieco intensywność kawy.

Miłośnicy flat white cenią sobie harmonijną równowagę pomiędzy intensywną kawą z podwójnego espresso a mlekiem. Pozwala to w pełni cieszyć się aromatem i smakiem świeżo palonej kawy. Jest to doskonały wybór dla tych, którzy chcą delektować się subtelną, ale jednocześnie wyrazistą kawową przyjemnością.

Sprawdź także: Najlepsza kawa ziarnista

Podsumowanie

Kawa flat white to wyjątkowy napój kawowy. Zachwyca on swoją intensywnością kawy i kremową, konsystencją spienionego mleka. Jako miłośnicy kawy, zachęcamy Cię do odkrycia tego wyjątkowego napoju i delektowania się jego subtelnymi, a zarazem wyrazistymi smakami.

Jesteśmy rzemieślniczą palarnią kawy. W naszym sklepie internetowym znajdziesz pyszne kawy do przygotowania idealnego flat white!

Odkryj świat aromatów w naszej palarni kawy!

Nasza palarnia kawy posiada szeroki wybór kaw kawy w swoim asortymencie. Zapraszamy do odwiedzin naszego sklepu internetowego.

palenie kawy obraz

Sprawdź: Wikipedia

4.7/5 - (41 votes)