fusy z kawy jako

Fusy z kawy – nie wyrzucaj ich!

Kawa to nie tylko porcja kofeiny zamknięta w małej filiżance. Większość z nas po wypiciu espresso czy cappuccino pozbywa się fusów wyrzucając je do śmieci. Zanim następny raz wyrzucisz fusy z kawy pomyśl o tym w jaki sposób możesz je ponownie wykorzystać. Nasza palarnia kawy, przygotowała nieco pomysłów na ich zastosowanie, sprawdź!

Fusy z kawy – zastosowanie

Fusy na które nikt nie zwraca uwagi mogą zdziałać cuda nie tylko w naszej filiżance, ale nawet po skończeniu parzenia. Mają one szerokie zastosowanie. Twoje fusy świetnie nadają się począwszy od gotowania i sprzątania, po wykorzystanie w ogrodnictwie włącznie. Gdy już poznasz ich dodatkowe właściwości na pewno Twoje spojrzenie na nie nie będzie już takie samo 🙂

fusy z kawy zastosowanie

Wykorzystaj fusy po zaparzeniu kawy!

Fusy z kawy a czyszczenie grilla i garnków

Właściwości ścierne fusów idealne sprawdzą się do szorowania tłustych powierzchni, jak rożen z grilla czy garnki, nawet te przypalone. Wystarczy, że umieścisz na szmatce trochę fusów po kawie i zaczniesz szorować, z uśmiechem na ustach ciesząc się, że używasz naturalnego produktu w celu wyeliminowania trudnego do usunięcia brudu 😉

Kompost z dodatkiem kawy

Jeśli masz na działce kompostownik wystarczy dorzucić fusy na stertę kompostu. Przyczyni się do poprawy jakości nawozu, a co za tym idzie samej gleby, którą następnie użyźnisz nawozem z dodatkiem kawy. Robaki kochają fusy! Żywiąc się kawą przekształcają ją w „czarne złoto” poprzez trawienie jej i produkcje nawozu bogatego w składniki odżywcze.

Fusy z kawy jako nawóz dla roślin

Skoro jesteśmy przy roślinach to warto także używać fusów jako naturalnego nawozu do roślin. Fusy z kawy poprawiają odpływ i retencję wody oraz napowietrzanie gleby. Mieszanie fusów bezpośrednio z glebą do roślin pomaga uzyskać istotne dla nich mikroelementy, takie jak fosfor i potas, bez użycia nawozów sztucznych. Należy zwrócić uwagę, aby nie dodawać bezpośrednio do gleby fusów z kaw naturalnie kwaśnych czyli ziaren np. z Afryki, takich jak Etiopia Yirgacheffe.

Przed użyciem tego typu ziaren należy je wypłukać w wodzie, np. na sitku z drobnymi oczkami. Można je także dodać do kompostu przed zastosowaniem w glebie.

Fusy z kawy a czyszczenie rur

Sporo osób unika wyrzucania fusów po kawie do zlewu bojąc się, że te zapchają rury. Mielona kawa działa jak peeling na rury czyszcząc je wraz z przepływającą wodą i usuwając odkładający się w nich tłuszcz i resztki jedzenia. Przy większych zatorach lepiej użyć Kreta 😉

Pozbądź się zapachu czosnku i cebuli z dłoni

Po krojeniu zapach cebuli i czosnku lubi długo utrzymywał się na dłoniach. Aby całkowicie pozbyć się tego smrodu wystarczy użyć fusów kawy i pocierać nimi ręce tuż po zakończeniu krojenia.

Wykorzystaj mieloną kawę, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów

Podobnie jak kawa usuwa uporczywe zapachy z rąk, tak też może pomóc w pozbyciu się trwałych zapachów z lodówki. Wysusz resztki fusów po kawie, które masz pod ręką np. w misce. Następnie włóż ją do lodówki na tak długo, jak długo utrzymuje się przykry zapach.

Naturalny peeling kawowy

Bardzo popularne w ostatnim czasie peelingi kawowe pomagają dbać o skórę naszego ciała stanowiąc świetne przygotowanie do dalszej pielęgnacji. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: peeling kawowy.

4.4/5 - (34 votes)