Jak przechowywać kawę Przechowywanie kawy

Jak przechowywać kawę?

Jak przechowywać kawę w poprawny sposób…? Kupujesz ulubioną kawę, ponieważ chcesz cieszyć się jej wyjątkowym smakiem i aromatem. Jednak już po pewnym czasie zdajesz sobie sprawę, że nie smakuje tak samo jak na początku, a jej niepowtarzalny aromat jest ledwo wyczuwalny. Prawdopodobnie przyczyna leży w niewłaściwym przechowywaniu kawy. Zacznijmy od podstaw…

Kawa mielona czy w ziarnista?

Mielona kawa kojarzy się z wygodą, nie tylko przechowywania, ale również użytkowania – zawsze gotowa do spożycia jest niezwykłą oszczędnością czasu, a ponadto nie musisz posiadać dodatkowych akcesoriów w postaci młynka do mielenia. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z tego jak szybko kawa traci swój smak i aromat i jak ważne jest odpowiednie jej przechowywanie. Kawa ziarnista zaczyna tracić smak i aromat dopiero po kilku tygodniach od daty palenia, natomiast kawa mielona już po godzinie od zmielenia. Tak więc, okres spożytkowania zmielonych ziaren jest niezwykle krótki. Dlatego jeśli chcesz cieszyć się prawdziwym, pełnym aromatem kawy, warto jest kupować kawę ziarnistą oraz zainwestować w młynek do kawy, jak i poświęcić chwilę czasu na zmielenie ziaren tuż przed samym parzeniem. Smak świeżo mielonej kawy nie da się zastąpić niczym innym, co może potwierdzić każdy miłośnik tego napoju.

Opakowania, torebki, puszki, słoiki…

Skoro już wiemy, że najlepiej jest kupować kawę ziarnistą, nasuwa się pytanie – jak ją przechowywać? Wszystko jest w porządku do momentu otwarcia oryginalnego opakowania, w którym kupiliśmy kawę. Później pojawiają się wątpliwości co z nim zrobić. Przesypać kawę do pojemnika, a może pozostawić ją w oryginalnym opakowaniu? Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że kawa nie może być przechowywana w warunkach cechujących się dużą wilgotnością, w miejscach nasłonecznionych oraz z temperaturą wyższą lub niższą od pokojowej. Te właśnie czynniki mają negatywny wpływ na naszą ulubioną kawę. Wróćmy jednak do tego w czym trzymać kawę.

Jak przechowywać kawę?

No właśnie, jak przechowywać kawę, tak abyśmy mogli się cieszyć jak najdłużej jej świeżością? Najlepiej jest przechowywać kawę w opakowaniu, w którym została kupiona, niezależnie od tego gdzie później je umieścimy. Takie opakowanie najczęściej wykonane jest z materiałów nie tylko wysokiej jakości, ale przede wszystkim takich, które są przystosowane do zachowania jej unikalnego aromatu. Wystarczy, że po otwarciu mocno zwiniesz opakowanie pozbywając się przy tym powietrza z wewnątrz oraz zaciśniesz swoje „zawiniątko” np. spinaczem do prania lub biurowym.

Kawę możemy przechowywać także w szklanym pojemniku, np. w słoiku. Należy przy tym pamiętać, aby szczelnie zamknąć a następnie schować nasz pojemnik w ciemne miejsce, gdzie nie będą dochodziły promienie słoneczne.
Metalowe puszki do kawy– chociaż puszki są niezwykle popularnym przedmiotem do przechowywania kawy, trzeba jednak pamiętać, że metal lub aluminium psuje jej naturalny smak.

A jak już skończą się zapasy, nasza palarnia kawy służy swoim asortymentem!

Przechowywanie kawy w lodówce

Jeżeli można mówić o kontrowersjach w kawowym świecie, z pewnością jedną z nich będzie pogląd, iż kawę należy przechowywać w lodówce. Zwolennicy twierdzą, że takie metody zapewnią zachowanie aromatu oraz smaku. Jednak, by samemu przekonać się, dlaczego takie praktyki nie powinny być stosowane, warto przejść się do pierwszej lepszej perfumerii. Pod rzędem półek wypchanych różnorodnymi perfumami możemy zobaczyć… słoik z kawą. Dlaczego? Ponieważ neutralizuje ona zapachy, a co za tym idzie, wchłania te, które znajdą się w jej bliskim sąsiedztwie. Dlatego trzymanie kawy w lodówce nie jest najlepszym rozwiązaniem chyba, że chcemy pić napar o smaku swojskiej kiełbasy… Warto też wspomnieć, że ogromna różnica między zimną kawą a gorącą wodą, którą za chwilę ją zalejemy negatywnie wpłynie na aromat oraz smak kawy, dlatego bardzo ważne jest, aby kawę trzymać w temperaturze pokojowej.

Podsumowanie

Kawę należy przechowywać w całości, tj. w ziarnach, bez mielenia, wykonując tę czynność zaraz przed zaparzeniem. Najlepsze do jej przechowywania są miejsca ciemne, suche, o temperaturze pokojowej. Pojemnik w którym będziemy trzymali naszą kawę powinien być szczelny. Przestrzegając tych zasad z pewnością będziesz cieszyć się wyjątkowym jej aromatem, przez długi czas.

4.7/5 - (10 votes)
  1. Senya

    4 kwietnia 2016 at 16:39

    Nie miałam pojęcia, że kawę można przechowywać w lodówce

Comments are closed.