Jak rozpoznać dobrą kawę

Jak rozpoznać dobrą kawę?

Kawa to nieodłączny element codzienności wielu osób, nie tylko ratuje nas w sytuacjach wymagających zastrzyku energii, ale również jest doskonałym uzupełnieniem spotkań ze znajomymi. Wraz ze wzrostem zainteresowania kawą, coraz więcej osób zwraca uwagę na jakość ziaren, sposób palenia i kraj pochodzenia. Zatem, jak rozpoznać dobrą kawę i co wpływa na jej walory smakowe? W naszym artykule odpowiemy na te pytania, a także przybliżymy inne aspekty związane z dobrą kawą.

Dobra kawa, czyli jaka? Zwróć uwagę na gatunek

Rynek może zaoferować Ci dwa gatunki kawy: arabicę i robustę. Jeśli kupujesz kawę w dobrych palarniach kawy, to na pewno znajdziesz taką informację na opakowaniu. Zresztą kawy mielone i ziarniste sprzedawane w supermarketach także mają taką adnotację. Gdy jednak jej brakuje, to powinna zapalić Ci się czerwona lampka, bowiem może to świadczyć o złej jakości ziaren. Co natomiast z gatunkami kawy?

Wiedz zatem, że arabica nazywana jest idealną kawą dla prawdziwych wielbicieli. Jest zdecydowanie mniej powszechna, ale za to bardziej wyrafinowana. Krzewy arabiki znajdują się na wyższej wysokości nad poziomem morza. Arabicę uprawia się na dużo mniejszych plantacjach, zaś jeśli chodzi o ziarna to są one większe (w porównaniu z ziarnami robusty). Poza tym są bardziej esencjonalne i aromatyczne. Dodatkowo każdy powinien wiedzieć, że arabica zawiera mniej kofeiny. 

Innym gatunkiem jest robusta, która cieszy się największą popularnością. Skąd ona wynika? Głównie z tego, że jest to mniej wymagający i tańszy gatunek. Robusta jest zdecydowanie mocna i gorzkawa. Znajdziesz w niej więcej kofeiny, zatem ma działanie pobudzające. Zgodnie z tym co mówią specjaliści, robustę uprawia się w zgodzie z naturą, a więc przede wszystkim na małych plantacjach. 

Popularne są również mieszanki kawowe, czyli połączenie ziaren kawy Arabica i Robusta. Mieszanki kawowe pozwalają na stworzenie napojów o wyjątkowym charakterze, dlatego też są chętnie wybierane przez kawoszy na całym świecie.

Jak rozpoznać dobrą kawę? Zainteresuj się parametrami kawy

Ocena jakości dobrej kawy powinna zostać dokonana przed zaparzeniem napoju, a także po jego zaparzeniu.

jak rozpoznać dobrą kawę obraz 1
Gdy kupisz już kawę, to zainteresuj się takimi kwestiami jak m.in.:
Równie istotna jest ocena jakości kawy po jej zaparzeniu. Tutaj warto wziąć pod uwagę kilka parametrów takich jak:

Podczas wyboru najlepszej kawy sprawdź poniższe parametry. Jeśli masz ochotę, to stwórz własny formularz, gdzie chcesz notować doznania z każdego rodzaju kawy, który zdecydujesz się kupić. W ten sposób będziesz wiedział, co jest pożądane, a co niekoniecznie. Poznaj swoje upodobania, dzięki czemu w prosty sposób stworzysz własną mieszankę. 

Czy miejsce pochodzenia ma wpływ na dobrą kawę?

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na smak kawy, jest miejsce, z którego pochodzi. Z powyższych informacji dowiedziałeś się, że robusta i arabika potrzebują innego sposobu uprawy (arabika uwielbia wysokie wzgórza). Poza tym wiesz, że niewielka i ekologiczna w zgodzie z naturą uprawa oznacza wyższą jakość (dużo wyższą niż wielkie plantacje, które wspiera się chemicznymi środkami). Mówiąc o kwasowości, dowiedziałeś się też o kawie z posmakiem cytrusowym, rosnącej w Etiopii. W zależności od tego, gdzie wyrastają krzewy i jakie związki mineralne pobierają z ziemi, smak kawy może być zupełnie inny. Na rynku znajdziesz przede wszystkim kawę pochodzącą z Ameryki Południowej, Środkowej, Południowo-Wschodniej Azji i Afryki. Jeśli interesują Cię kawy z Afryki, to wiedz, że są to głównie kawy z nutą owocową, kwaśne, a przy tym słodkie. Kawy z Azji to z kolei niezwykle wyraziste kawy, trochę ciężkie z lekką nutą przypraw charakterystycznych dla konkretnego regionu. Duże możliwości smakowe zapewnia kawa z Ameryki, ponieważ może zapewnić owocowe, a także energiczne i zdecydowane mieszanki. 

Dobry smak kawy zależy też od metody parzenia

Dobra kawa to nie tylko kwestia gatunku i miejsca pochodzenia ziaren, ale również sposobu przygotowania. Każdy sposób parzenia kawy wymaga innego rodzaju ziaren i różnych parametrów, takich jak stopień palenia, stopień mielenia, ilość kawy na filiżankę, czy temperatura wody. Właściwe dostosowanie tych parametrów jest kluczowe, aby uzyskać idealny smak i aromat kawy.

Przykładowo, dla ekspresu ciśnieniowego najlepiej nadają się ziarna palone na ciemno lub średnio. Ziarna te powinny być zmielone na drobno, aby kawa miała odpowiednią gęstość i aromat. Natomiast do alternatywnych metod parzenia, takich jak drip, chemex czy aeropress, należy użyć ziaren jasno palonych ciemniej i grubo zmielonych. Także warto mieć to na uwadze, ponieważ może być trudno rozpoznać kawę wysokiej jakości, jeśli została źle przygotowana.

Ważne jest również stosowanie odpowiedniej ilości kawy na jedną filiżankę. Zbyt mała ilość spowoduje, że kawa będzie wodnista i bez smaku, natomiast zbyt duża ilość zdominuje smak i aromat kawy. Dlatego też ważne jest, aby dostosować ilość kawy do swoich indywidualnych preferencji smakowych.

Ostatnim ważnym parametrem jest temperatura wody. Zbyt niska temperatura spowoduje, że kawa będzie mdła i bez smaku, natomiast zbyt wysoka temperatura spowoduje, że kawa będzie gorzka i zbyt intensywna.

Pamiętaj, że dobry smak kawy zależy nie tylko od jakości ziaren, ale również od sposobu przygotowania. Dostosowanie parametrów parzenia do swoich indywidualnych preferencji smakowych pozwoli Ci uzyskać idealny smak i aromat kawy. Nawet dobrej jakości kawa ziarnista, jeśli zostanie źle przygotowana to będzie niesmaczna.

Sprawdź też:

Dobra kawa - jakie znaczenie ma tu palarnia?

Równie istotne jest to, że ziarna kawy muszą być odpowiednio traktowane. Trzeba pamiętać, że łatwo utracić aromat i smak. Nie zapominaj, że kawa to roślina, która ma najlepszy smak, gdy jest świeża. Dlatego też mówi się, że najlepsza kawa to świeżo palona kawa. To trochę tak jak z kupowaniem warzyw i owoców od lokalnych rolników. Zapewne wiele razy byłeś zachwycony jakością produktów od lokalnych dostawców.

jak rozpoznać dobrą kawę obraz 3

Niestety kawy nie da się uprawiać w Polsce. Jednak mamy też dobrą informację – ziarna kawy można wypalać w rodzimych palarniach i mieć wpływ na jeden z najważniejszych procesów. Uwielbiasz kawę? Warto zatem, abyś zamawiał ją w niedużej, lokalnej palarni, która na miejscu przygotuje dla Ciebie wybrane ziarna lub stworzy najlepszą mieszankę. Zapewniamy, że prędzej czy później, jak rozpoczniesz przygodę konesera i miłośnika dobrej kawy, zaczniesz rozważać takie rozwiązanie. 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kawy?

Podczas zakupu kawy warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników:

Co warto wiedzieć o smaku i aromacie zaparzonej kawy?

Ostatnim już kryterium, które powinno być rozstrzygające, jest smak i aromat zaparzonej kawy. Dobra kawa wyróżnia się bogatym smakiem. Gdy czujesz, że smak rozwija się w ustach i pozostawia ciekawy posmak, to jest to jak najlepszy znak. Gdy z kolei smak jest płaski i ekspresowo przemija, bądź pozostawia cierpki i długi posmak na języku, to jest coś nie tak – taki objaw zdecydowanie nie jest pożądany. 

Ważne jest również to, aby żaden smak nie dominował. Powinien być zachowany balans między kwasowością, goryczą i słodyczą. Zupełnie to samo dotyczy aromatu – im jest bogatszy tym lepiej. Jeśli chcesz wyczuć nuty gorzkiej czekolady, suszonych owoców, czy marcepanu, to wiedz, że wymaga to dużej wprawy. Bez problemu jednak każdy nos wyczuje defekty kawy, a mianowicie niepożądane aromaty takie jak np. zapach papierosowy lub smolisty. 

Zapraszamy do naszej palarni kawy

Teraz, gdy już wiesz, jak rozpoznać dobrą kawę, zachęcamy do odkrywania naszej wyjątkowej oferty w palarni. Spróbuj naszych starannie wyselekcjonowanych, świeżo palonych kaw z różnych regionów świata. Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych baristów, na pewno znajdziesz smak, który przypadnie Ci do gustu. Odwiedź nasz sklep online i odkryj wspaniałe aromaty najlepszej kawy!

palenie kawy obraz
5/5 - (1 vote)