jaka kawa do ekspresu obraz 3

Jaka kawa do ekspresu – jak dobrać kawę do typu ekspresu?

Wybór odpowiedniej kawy ziarnistej do automatycznego ekspresu to nie jest takie proste zadanie. Możesz oczywiście udać się do pierwszego lepszego marketu i tam kupić kawę w promocji, ale czy wtedy uda Ci się przygotować pyszną kawę? Niekoniecznie. Wiedz jednak, że na smak zaparzonej przez ekspres automatyczny kawy wpływ nie tylko rodzaj kawy, ale też stopień jej świeżości, metoda obróbki ziarna kawy, sposób przechowywania i mielenia kawy, a także sposób parzenia kawy. Ważne są też oczywiście indywidualne preferencje. Ekspresów jest też zdecydowanie więcej niż jeden rodzaj… Zatem jaka kawa do ekspresu będzie najlepsza? Przekonaj się!

Jakie ekspresy do kawy możemy wyróżnić?

Ekspresy do kawy to urządzenia, które pozwalają przygotować kawę w domu lub w biurze w sposób szybki i wygodny. Dostępne na rynku są różne typy ekspresów do kawy, z których każdy oferuje unikalne funkcje i zalety.

Ekspres ciśnieniowy

Ulubionym ekspresem do kawy wielu pasjonatów kawy jest ekspres ciśnieniowy, który pozwala na przygotowanie espresso o intensywnym smaku i aromacie. W takim ekspresie woda pod ciśnieniem przepływa przez zmieloną kawę, co pozwala na uzyskanie wyjątkowo mocnego naparu. Często tego typu ekspres wyposażony jest w młynek do kawy, przez co proces przygotowania napoju jest prostszy.

Ekspres przelewowy

Innym popularnym typem ekspresu do kawy jest ekspres przelewowy. Ten typ ekspresu pozwala na przygotowanie większej ilości kawy, idealnej na przykład na rodzinne śniadanie. W takim ekspresie woda przepływa przez zmieloną kawę i opada do dzbanka, który jest zwykle dołączony do ekspresu.

Ekspres kolbowy

Ekspresy kolbowe to jedne z najbardziej tradycyjnych typów ekspresów, które zyskały dużą popularność wśród miłośników kawy. Są to tak zwane ekspresy nisko ciśnieniowe. W takim ekspresie do kawy wlewa się wodę, która jest podgrzewana przez grzałkę i przepuszczana przez zmieloną kawę umieszczoną w koszu kolbowym. Otrzymany napar zlewany jest do filiżanek.

Ekspres kapsułkowy

Kolejnym typem ekspresu jest ekspres kapsułkowy, który pozwala na szybkie i łatwe przygotowanie kawy jednym przyciskiem. W takim ekspresie używa się kapsułek z kawą, które po prostu wkłada się do urządzenia. Dla osób, dla których uwiecznienie niepowtarzalnych i unikalnych nut smakowych jest ważne, ostatnia wersja ekspresu raczej jest najmniej pożądana.

Jaka jest najlepsza kawa? Porozmawiajmy o tym, od czego zależy smak kawy!

To, jaka kawa ziarnista do ekspresu jest najlepsza, w dużej mierze jest uzależnione od Twoich indywidualnych preferencji. Najlepsza kawa do ekspresu to taka, która Ci smakuje. Wiele osób jednak błędnie uważa, że najważniejszy jest rodzaj kawy, a to nie do końca jest prawdą. Równie istotna jest metoda parzenia kawy. Czy wiesz, że parząc ten sam rodzaj kawy w różnych ekspresach, możesz uzyskać całkowicie inne efekty pod względem smaku i aromatu? To naprawdę możliwe! 

Co jeszcze wpływa na smak kawy?

jaka kawa do ekspresu obraz 2
👉🏽

Czas kontaktu z gorącą wodą – właściwie obowiązuje tutaj zasada: im krótszy czas, tym lepiej. Dzięki temu można mieć pewność, że do wody nie przedostaną się gorzkie aromaty.

👉🏽

Temperatura wody – najlepszą temperaturą do parzenia kawy w ekspresie jest 88-94 stopnie stopnie Celsjusza. Jeśli będzie zbyt niska temperatura kawy oznacza, że jest ona niewystarczająco zaparzona, natomiast jeśli będzie za wysoka, to zabije wszelkie cenne walory smakowe. Co więcej, nie zapominaj, że konkretne ziarna mogą wymagać nieco innej temperatury – np. ciemno palone należy parzyć w trochę niższej temperaturze, natomiast kawy jasne mogą być parzone nawet w temperaturze 94 stopnie.

👉🏽

Wysokość ciśnienia – absolutne minimum to około 9 barów. Zapamiętaj, że im jest ono wyższe, tym mocniejszy będzie aromat kawy. Dzięki wysokiemu ciśnieniu można także uzyskać głębię aromatu, przekładającą się na wyjątkowy, unikalny smak kawy;

👉🏽

Metoda parzenia kawy – ogromne znaczenie ma też to, w jaki sposób będzie parzona kawa. Uwierz, że smak kawy parzonej w ekspresie ciśnieniowym, a w ekspresie przelewowym może być całkowicie inny! Wybór odpowiedniej metody parzenia może wpłynąć na ostateczny profil smakowy kawy.

👉🏽

Czas ekstrakcji – odnosi się do czasu, w jakim woda przepływa przez zmieloną kawę w ekspresie. Zbyt krótki czas ekstrakcji może prowadzić do słabego smaku, podczas gdy zbyt długi czas może powodować goryczkę.

👉🏽

Data palenia kawy – dobra kawa ziarnista do ekspresu powinna być świeża (tj. czas od daty palenia ziaren, nie powinien przekraczać 3 miesięcy). 

👉🏽

Pochodzenie ziaren – ma wpływ na smak kawy, gdyż ziarna z różnych regionów świata charakteryzują się odmiennymi nutami smakowymi. Na przykład, kawa z Kolumbii może wykazywać smak czekolady i orzechów, natomiast kawa z Etiopii może posiadać nuty owocowe i kwiatowe. Dlatego wybór najlepszej kawy do ekspresu ciśnieniowego bywa często subiektywny i zależy od indywidualnych preferencji. Niektórzy mogą cenić smak owoców i kwiatów w kawie, podczas gdy inni wolą nuty czekolady i orzechów.

👉🏽

Rodzaj ziaren – Arabica i Robusta to dwa główne gatunki kaw, które różnią się zarówno smakiem, jak i poziomem kofeiny. Arabica jest bardziej delikatna i ma słodszy, owocowy profil smaku, podczas gdy Robusta jest mocniejsza, ziemista i ma wyższą zawartość kofeiny. Kawy blend (mieszanki kawowe) to połączenie Robusty i Arabicy i świetnie taka mieszanka pasuje do ekspresów.

👉🏽

Grubość mielenia – grubość mielenia kawy do ekspresu jest istotna, ponieważ wpływa na smak kawy.

👉🏽

Jakość wody – woda stanowi większość filiżanki kawy, więc jej jakość ma istotny wpływ na smak napoju. 

👉🏽

Sposób podawania – sposób podawania kawy, np. z mlekiem, śmietanką czy syropem, wpływa na smak końcowego napoju. Dodatki do kawy mogą zmieniać teksturę, słodycz i ogólny profil smakowy kawy.

👉🏽

Proporcje kawy i wody – stosunek kawy do wody wpływa na smak i siłę napoju. Zbyt dużo kawy w stosunku do wody może prowadzić do goryczki, podczas gdy zbyt mało kawy może spowodować, że napój będzie wodnisty.

👉🏽

Stopień palenia – stopień palenia ziaren kawy wpływa na jej smak.

Aby uzyskać najlepszy smak kawy za pomocą ekspresu, eksperymentuj z różnymi rodzajami ziaren, stopniem palenia i grubością mielenia, oraz dobrze dobieraj temperaturę wody, czas ekstrakcji i ciśnienie. Dbaj także o jakość wody oraz regularne czyszczenie i konserwację ekspresu. Poniżej jeszcze bardziej szczegółowo omówimy niektóre z powyższych czynników.

Kawa ziarnista czy mielona do ekspresu?

W sprzedaży możesz znaleźć kawę w postaci wypalonych już ziaren do samodzielnego zmielenia, czyli po prostu kawę ziarnistą lub kawę w zmielonej postaci przez producenta. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu prawdziwego smaku i aromatu kawy, to jedynym dobrym wyborem są świeżo zmielone ziarna, a więc kawa ziarnista. Ma ona zdecydowanie więcej cennych wartości odżywczych, a poza tym może zapewnić mocniejsze właściwości pobudzające i korzystnie działające na koncentrację. 

Jedynym słusznym wyborem do ekspresów automatycznych jest zawsze kawa ziarnista. Wynika to z tego faktu, że tego typu urządzenia są przystosowane do przygotowywania właśnie takiej kawy. Większość z nich ma wbudowane młynki, w których umieszcza się ziarna. Następnie wystarczy wybrać właściwy program i chwilkę poczekać, aż kawa będzie zaparzona. Dobra kawa to zawsze świeżo zmielona! Także jeśli jest możliwość, zawsze wybieraj kawę ziarnistą. 

Jakie wyróżnia się podstawowe stopnie wypalania ziaren kawy?

W zależności od stopnia wypalania ziaren kawy, napój może mieć inny smak po zaparzeniu. Jakie istnieją podstawowe stopnie wypalania ziaren? Sprawdź!

Palenie jasne  

Palenie jasne zdecydowanie w mniejszym stopniu wydobywa aromat z ziaren. Plusem jest jednak to, że zachowuje największą zawartość kofeiny w kawie. Poza tym kawa jasno palona nie traci swojego naturalnego, kwaskowatego smaku.  

Palenie średnie

To zdecydowanie najpopularniejszy sposób palenia ziaren kawy. Dzięki paleniu średniemu ziarna są ciemniejsze (w porównaniu z paleniem jasnym). Po przeprowadzeniu tego procesu kawa zyskuje zrównoważony smak i optymalną zawartość kofeiny. Co natomiast ze smakiem? Ogólnie rzecz biorąc, kawa średnio palona jest delikatna w smaku, ale możesz nieco wyczuć delikatną goryczkę. 

Palenie średnio-ciemne  

Palenie średnio-ciemne powoduje, że znika prawie cała naturalna kwaskowatość ziaren kawy. Aromat takiej kawy jest bardzo ciężki i mocny. W procesie palenia średnio ciemnego cukry ulegają karmelizowaniu, a to oznacza, że w kawie można wyczuć słodkie nuty. 

Palenie bardzo ciemne

Po bardzo ciemnym paleniu kawa zyskuje mocno wyczuwalną gorycz, a kwaskowatość znika. Ziarna nie zachowują swoich naturalnych walorów smakowych, a zamiast nich można znaleźć nuty czekolady i orzechów. Kawa ciemno palona ma też mniejszą ilość kofeiny.

Sprawdź też: Palenie kawy – jak wygląda proces palenia kawy?

Jaka kawa do ekspresu ciśnieniowego będzie najlepsza?

Wiele osób popełnia błąd polegający na używaniu jasno palonych ziaren kawy w ekspresach ciśnieniowych automatycznych. Nie powinno się tego robić, bowiem efekt będzie tylko jeden: kawa pozbawiona aromatu z przeważającą kwasowością. Z czego to wynika? Właściwie z kilku czynników, a jednym z najważniejszych jest to, że temperatura zaparzania w tego typu ekspresach jest niższa niż w ekspresach kolbowych, natomiast krótki czas kontaktu wody z ziarnami jest niewystarczający, aby wydobyć z nich wszystkie aromaty. 

młynek do kawy obrazek 2

Jasno palone ziarna to też nie najlepszy wybór z tego względu, że mogą niekorzystnie wpływać na trwałość młynków ceramicznych, które znajdują się w niektórych ekspresach do kawy. Gdy w kawie znajdzie się bardzo twarde ziarno, to części młynka mogą się uszkodzić (np. ułamać). Z tego też względu najlepiej wybierać ekspresy ze stalowym i jednocześnie trwalszym młynkiem. 

Jeśli natomiast chodzi o ciemniej palone ziarna (ciemnobrązowe), to mają one większą ilość tłuszczów, będących nośnikiem smaku. To z kolei sprawia, że nawet krótka ekstrakcja może wydobyć z nich maksimum wyjątkowego smaku. Oczywiście warto też pamiętać o tym, aby kawa do ekspresu była świeża. Od czasu palenia ziaren nie powinno minąć więcej niż 3-4 miesiące. Informacje na ten temat znajdziesz na opakowaniu kawy. 

Jeśli szukasz najlepszej kawy do ekspresu ciśnieniowego, to szczególnie polecamy spróbować:

To mieszanka ziaren Arabiki z Gwatemali i Brazylii oraz Robusty z Indii. Jej cechą charakterystyczną jest kremowa i rozpływający się w ustach napar, który doskonale sprawdza się o każdej porze dnia. Kawa ta ma bogaty i złożony smak, łączący nuty słodyczy, mlecznej i gorzkiej czekolady, karmelu oraz suszonych owoców. Doskonale komponuje się ze zwykłym jak i spienionym mlekiem oraz smakuje w postaci espresso. Jest polecana do ekspresów ciśnieniowych oraz kawiarek. 

To mieszanka espresso stworzona z najlepszych gatunków kaw Arabica z Brazylii, Kolumbii i Gwatemali. Charakteryzuje się bardzo głębokim aromatem i mocnym zapachem już na poziomie mielenia ziaren. Jest idealna do przygotowania espresso oraz kaw mlecznych. W smaku można wyczuć delikatną słodycz, nuty ciemnej gorzkiej czekolady i orzechów. Blend cechuje się dobrą gęstością i grubą cremą, niską kwasowością i nie drażniącym smakiem.

Brazylia Fazenda Monte Belo to wysokiej jakości kawa speciality, pochodząca z plantacji o tej samej nazwie z okolic Espirito Santo do Pinhal w Brazylii. W smaku jest łagodna i słodka, dominują nuty orzechów laskowych, a na drugim planie suszone owoce, kakao i migdały. Brazylia Fazenda Monte Belo jest doskonała do ekspresów ciśnieniowych, kawiarek oraz parzenia tradycyjnego.

Więcej polecanych kaw możesz znaleźć w naszym sklepie internetowym. Serdecznie zapraszamy!

Jaka jest najlepsza kawa do ekspresu przelewowego?

Ekspresy przelewowe to uniwersalne ekspresy, dlatego też często są wybierane. W ich przypadku parzenie odbywa się przez zalanie kawy gorącą wodą. Bardzo ważna jest odpowiednia temperatura wody i długość kontaktu z wodą. Na pewno zależy Ci na tym, aby kawa nie była zbyt cierpka, zatem najlepiej będzie, jak sięgniesz po kawę jasno paloną (taką kawą jest na przykład Etiopia Guji Dimtu Tero Farm). Wówczas zyskasz pewność, że kawa będzie miała delikatny smak, a przy tym szybko pobudzi Cię do działania. 

ekspres przelewowy obraz 1

Podczas parzenia kawy w ekspresie przelewowym równie ważne jest to, aby zainteresować się grubością mielenia kawy. Do ekspresów ze stożkowymi filtrami warto wybrać kawę o drobno zmielonych ziarnach, a do filtrów płaskich najlepiej wybrać kawę mieloną o średniej grubości. 

Najlepsze kawy do ekspresów - nasz ranking TOP3

Nasza palarnia kawy Finest Coffee może zaoferować najwyższej jakości kawy. Wszystkie proponowane przez nas produkty są dokładnie opisane, dzięki czemu każdy zainteresowany może dowiedzieć się, jakich walorów smakowych może oczekiwać po konkretnej kawie. Jakie kawy polecamy? Oto kilka naszych propozycji:

  • Brazylia Cerrado Patrocinio – w 100% składa się z ziaren arabiki. Charakteryzuje się słodkim, łagodnym i idealnie zbalansowanym smakiem. Znajdziesz w niej m.in. mleczną czekoladę, karmel, kakao, a także posmak orzecha. To doskonały wybór do ekspresów ciśnieniowych i kawiarek.

  • Brazylia Yellow Bourbon Fazenda Rainha – to wysokiej jakości kawa specjality, 100% arabika, w której w smaku przeważa słodka czekolada. Oprócz niej można znaleźć delikatną pomarańczową kwasowość, nuty wiśni, a także posmak orzecha. To rewelacyjny kawa, która sprawdza się jako espresso czy kawa mleczna.

  • Kolumbia Excelso – to bardzo aromatyczna kawa o wyrazistym smaku. Składa się w 100% z ziaren arabiki, a w jej smaku możesz wyczuć nuty karmelu, czekolady, orzechów, a także wyraźne akordy słodkich owoców.

Zapraszamy do naszej palarni kawy

Więcej idealnych kaw do ekspresu, znajdziesz w naszej ofercie!

palenie kawy obraz

Jaką kawę wybrać do rodzaju ekspresu - podsumowanie  

Po przeczytaniu naszego artykułu powinieneś już wiedzieć, jaką wybrać najlepszą kawę do rodzaju ekspresu. Pamiętaj, że odpowiednia kawa powinna nie tylko dodawać Ci energii do działania, ale przede wszystkim sprawiać, że z każdym łykiem będziesz się zachwycał wyjątkowym, niepowtarzalnym smakiem kawy. Podczas jej wyboru sprawdź koniecznie skład i zainteresuj się tym, jakie są wyczuwalne nuty smakowe – w ten sposób na pewno uda Ci się znaleźć odpowiednią kawę do ekspresu. Nie zapomnij także, że ciemne intensywne ziarna są najlepsze do urządzenia automatycznego, natomiast do urządzenia przelewowego wybierz ziarna średnio lub słabo wypalone. 

Jeśli nadal masz wątpliwości, jaką kawę wybrać, warto zwrócić uwagę na rankingi kaw ziarnistych. Należy jednak pamiętać, że niektóre z tych rankingów są tworzone na zlecenie reklamodawców związanych z dużymi koncernami, co może wpłynąć na ich obiektywność. Gorąco zapraszamy do sprawdzenia asortymentu w naszej palarni kawy – jesteśmy pewni, że jesteś w stanie znaleźć u nas najlepszą kawę do ekspresu!

5/5 - (1 vote)