americano obraz 2

Kawa americano – co to jest i jak ją przygotować?

Uwielbiasz pić kawę i praktycznie nie ma dnia, w której byś po nią nie sięgnął? Masz swoją ulubioną kawę, którą pijesz każdego dnia? A może wciąż jej szukasz? W takim razie koniecznie wypróbuj doskonałą kawę na bazie espresso – kawę americano!

Kawa americano - czyli espresso zalane gorącą wodą

Kawa americano to najlepszy gorący napój dla osoby, która ma ochotę na smaczne espresso, lecz to prawdziwe uważa za zbyt mocne. Americano to przedłużone espresso, a więc espresso z dodatkiem gorącej wody. To sprawia, że ten napój zachowuje wyjątkowy aromat, ale jest trochę delikatniejszy. 

We Włoszech można wypróbować trzy rodzaje espresso. Do wyboru masz charakterystyczne ristretto, a więc skrócone espresso – to zdecydowanie najmocniejsza propozycja z tych wszystkich trzech. Drugim rodzajem jest po prostu klasyczne espresso, zaś trzecim – café lungo, a więc espresso, które przygotowuje się z podwójnej ilości wody. Zaś americano na początku przygotowuje się jak espresso, a dopiero później dodaje się gorącą wodę.

To napój kawowy, który znajdziesz w menu wielu kawiarni i barów. Jest mocny praktycznie jak kawa filtrowana – możesz jednak wyczuć różnicę w smaku, ponieważ nawet mimo rozcieńczenia zatrzymuje swój niezrównany aromat espresso. Café americano to kawa, która stała się modna w latach siedemdziesiątych, ale co ciekawe: wynaleziono ją nawet trzydzieści lat wcześniej. 

Źródłem pochodzenia jest włoska kawa

Choć mogłoby się wydawać, że kawa americano pochodzi z Ameryki, to jednak tak nie jest. Można śmiało powiedzieć, że to rodowita Włoszka, ale zacznijmy od początku. Podczas II Wojny Światowej Amerykanom nie zasmakowała kawa typu espresso. 

Ci przyzwyczajeni byli do picia znacznie delikatniejszych kaw z dodatkiem mleka i cukru. Aby spełnić oczekiwania amerykańskich smakoszy, włoskie kawiarnie zaczęły podawać porcję espresso w mniejszej ilości, natomiast resztę kubka uzupełniały solidną porcją gorącej wody.

Był to sposób na to, aby kawa zachowała swój charakterystyczny aromat i jednocześnie była delikatniejsza i lepiej tolerowana. Zainteresowani mogli pić jej większe ilości, nie nadużywając przy tym kofeiny. Od tego czasu rozcieńczone espresso zyskało nową nazwę café americano (kawa po amerykańsku) we Włoszech. 

Jak przygotować kawę americano?

Zastanawiasz się, jak zrobić kawę americano? To kawa, w której znajdziesz takie same ilości espresso i wody.

Oto przepis:

  1. Przygotuj espresso.
  2. Zagotuj wodę.
  3. Wlej do kubka lub szklanki gorącą wodę w ilości 150 ml.
  4. Dodaj do wody pojedyncze lub podwójne espresso.
  5. Zamieszaj kawę z wodą.
  6. Dodaj cukier lub mleko, jeśli zechcesz.
  7. Wypij i delektuj się pysznym smakiem kawy americano!
Do przygotowania kawy americano nie potrzebujesz zbyt wielu składników.
americano obraz 3

Kawa americano powstaje przez dodanie do espresso gorącej wody. Właściwie potrzebne jest jedynie espresso i gorąca woda (możesz też użyć podwójnego espresso).

W niektórych przepisach wymienione są również dodatki do kawy, ale niezbędnymi produktami są jedynie espresso i woda. Zacznij od wlania gorącej wody do kubka lub szklanki. W następnym kroku do przygotowanej wody dolej podwójne lub pojedyncze espresso. Niektórzy zastanawiają się nad dobieraniem ilości wody i espresso do zrobienia kawy americano, ale wiedz, że proporcje mogą się nieco różnić. Eksperymenty w tym zakresie są jak najbardziej wskazane, bowiem w końcu każdy z nas ma nieco inny gust i szuka w kawie czegoś innego. Jako ciekawostkę warto jednak wiedzieć, że kawa w proporcjach 1:1, a więc takie same ilości espresso i wody, w Stanach Zjednoczonych ma swoją nazwę – italiano. 

Sprawdź też inne przepisy:

Kawa americano z dodatkiem mleka

Klasyczne americano nie ma dodatków, to proste połączenie espresso z wodą, aczkolwiek bardzo wiele osób, które pije ten rodzaj kawy, dodaje do niej cukier i mleko. Niektórzy wzbogacają smak tej kawy również smakowymi syropami. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz dodać dodatki do kawy, to dodaj je jako pierwsze do szklanki, ponieważ wtedy kawa sama wymiesza się z syropem podczas dolewania. 

Wbrew pozorom wcale nie musisz oryginalnie trzymać się przepisu – jeśli wolisz kawy o delikatnym smaku, śmiało możesz zrobić americano na bazie pojedynczego espresso z dodatkiem mleka oraz syropu.

Jak pije się kawę americano?

Kawę americano podaje się w zwykłej filiżance do kawy. Nie jest ona serwowana w filiżance do espresso z tego względu, że musi koniecznie pomieścić dodatkową porcję gorącej wody. Warto zadbać o to, aby filiżanka była ogrzana – chodzi tutaj o to, aby kawa nie ostygła zbyt szybko. Jeśli chodzi o klasyczną wersję americano, to pije się ją bez żadnych dodatków (mleka, czy cukru). Poza tym zgodnie z oryginalnym włoskim przepisem najpierw należy wlać espresso do filiżanki, a wodę dopiero jako drugą. 

americano obraz 2

Warto jednak wspomnieć o wariancie odwrotnym – polega on na tym, że najpierw nalewa się wody do filiżanki, a następnie espresso. Ten sposób ma zaletę w postaci zachowanej specjalnej pianki. Taka metoda przygotowywania kawy ma nawet swoją nazwę – long black i ponoć pochodzi z Australii. Niezależnie jednak od tego, jak przygotujesz kawę, zawsze pamiętaj, aby zamieszać przed wypiciem, co ma na celu połączenie się kawy z wodą i stworzenie jednolitego napoju. 

Idealną propozycją orzeźwiającego napoju na lato jest iced café americano. Jest to kawa, która jest podawana z bardzo zimną, wręcz lodowatą wodą i kostkami lodu. Zanim się ją wypije, to powinna ona nieco postać, aby się wystarczająco ochłodziła i była lodowata. 

Kawa americano - jakie ma właściwości?

Jeśli będziesz sięgał po kawę americano w umiarkowanych ilościach, to wiedz, że będzie miała ona korzystny wpływ na Twój organizm. Czy wiesz, że osoby, które regularnie piją kawę, mogą pochwalić się lepszymi zdolnościami poznawczymi i pamięcią krótkotrwałą? Zawarta w kawie kofeina zmniejsza też uczucie zmęczenia mięśni, przyśpiesza metabolizm i nawet zmniejsza powstawanie próchnicy. Co więcej, zmniejsza powstawanie wielu chorób takich jak miażdżyca, parkinson, czy cukrzyca typu II. Jak widać, kawa wcale nie jest takim złym napojem i warto po niego sięgać, ale tylko w umiarkowanych ilościach. 

Oto kilka badań naukowych, które potwierdzają korzystny wpływ kawy na organizm:

  1. Hameleers PAHM, Van Boxtel MPJ, Hogervorst E, et al. Habitual coffee consumption and cognitive function: A Mendelian randomization meta-analysis in the UK Biobank. Neurology. 2021;96(17):e2222-e2233. doi:10.1212/WNL.0000000000011961
  2. Grosso G, Godos J, Galvano F, et al. Coffee, caffeine, and health outcomes: an umbrella review. Annu Rev Nutr. 2017;37:131-156. doi:10.1146/annurev-nutr-071816-064941
Sprawdź też:

Jak wybrać odpowiednią kawę do przygotowania americano?

Przy wyborze kawy do przygotowania americano warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, ważne jest, aby wybrać dobrą jakość ziaren kawy. Polecamy szukać kawy z rzemieślniczych palarni kawy (jak np. nasza palarnia kawy Finest Coffee), które oferują wysokiej jakości kawę. Po drugie, ważne jest, aby wybrać kawę o nieco wyższej kwasowości, która nadaje się lepiej do dalszego mieszania z wodą. Pamiętaj jednak, że to wszystko zależy od Twojego gustu, więc eksperymentuj i wybieraj kawę, która najbardziej odpowiada Twoim preferencjom smakowym.

Czy americano różni się od zwykłej, czarnej kawy?

Czarna kawa to napój przygotowany z mielonych ziaren kawy i gorącej wody, bez dodatku mleka czy innych składników. Może być przygotowywana na różne sposoby, np. metodą drip, french press, aeropress czy pour-over.

Americano to natomiast kawa oparta na espresso, która została rozcieńczona gorącą wodą. W przeciwieństwie do czarnej kawy, americano ma charakterystyczny smak i aromat espresso, ale jest delikatniejsze i mniej intensywne.

Sprawdź naszą ofertę

Jeśli kochasz smak kawy Americano i chcesz doświadczyć prawdziwej jakości, koniecznie odwiedź naszą rzemieślniczą palarnię kawy! Nasze ziarna pochodzą z najwyższej jakości plantacji z całego świata i są starannie selekcjonowane, aby uzyskać idealny smak. Znajdziesz u nas wiele wspaniałych odmian kawy, które zachwycą Twoje podniebienie i pobudzą zmysły. A jeśli potrzebujesz rady przy wyborze odpowiedniej kawy, nasz zespół zawsze służy pomocą. Zapraszamy do naszej palarni kawy i odkryj doskonały smak prawdziwej jakości!

plantacja kawy brazylia
5/5 - (1 vote)