kawa doppio obraz 2

Kawa doppio – co to jest i jak ją przygotować?

Często zdarza Ci się pić kawę? W takim razie jesteśmy pewni, że masz swój ulubiony typ kawy. Taki pewniak, który zawsze zamawiasz w kawiarni lub przygotowujesz samodzielnie w domowym ekspresie i wiesz, że zawsze będzie Ci smakował tak samo. Jedni uwielbiają mocną czarną kawę, z kolei inni wolą zdecydowanie lżejszą kawę taką jak cappuccino. Mimo że miłośników kawy jest naprawdę sporo, to jednak wiele osób nie rozumie niektórych pozycji znajdujących się w menu kawiarni. Jedną z takich bywa espresso doppio. Co to za kawa? Jak ją przygotować? Jak ją pić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej. Zachęcamy do lektury!

Co to za kawa espresso doppio?

Espresso doppio to nic innego jak rodzaj espresso. Z kolei espresso jest najbardziej znaną włoską kawą – to właśnie m.in. ona przyniosła Włochom wielką, światową sławę! Rzecz jasna nie tylko ona odpowiada za rozsławienie Włoch na cały świat, bowiem jest jeszcze makaron czy pizza, ale dziś opowiemy nieco o kawie doppio. 

Espresso to nieduży napój – zwykle ma zaledwie 25-35 mililitrów, ale mimo to jest uwielbiany przez mnóstwo osób. Nie bez powodu – ta kawa mimo niewielkiej objętości ma do zaproponowania różnorodną paletę smaków i aromatów, gwarantujących właściwy balans między słodyczą, kwasowością i goryczką. Espresso wyróżnia m.in. crema, czyli gęsta pianka, która jest orzechowo brązowa. 

Co natomiast oznaczona słowo doppio? W branży kawowej wykorzystuje się wiele słów, które pochodzą z języka włoskiego. Nie inaczej jest w tym przypadku – doppio oznacza ,,podwójne”, zatem espresso doppio to po prostu podwójne espresso, które tworzy się przy wykorzystaniu dwukrotnie większej ilości kawy i dwukrotnie większej ilości wody. Pojemność espresso doppio to ok. 60 mililitrów, więc taka kawa jest podawana w większej filiżance. 

Espresso doppio a kalorie

Klasyczne espresso nie ma praktycznie kalorii, a jak to wygląda w przypadku espresso doppio? Tak samo – właściwie taka kawa nie ma kalorii. Oczywiście tylko wtedy, gdy nie dodasz do niej cukru, czy mleka. Jeśli dorzucisz takie dodatki do swojej kawy, to kawa będzie miała kalorie.

Espresso doppio a zawartość kofeiny

Espresso doppio a zawartość kofeiny – jak wygląda ta kwestia? W jednej porcji espresso  doppio znajduje się około 200 mg kofeiny. Choć warto podkreślić, że to jest zależne od takich czynników jak rodzaj ziaren, stopień wypalenia, a także sposób parzenia. Zawsze warto zwracać uwagę na to, ile znajduje się kofeiny w ziarnach, ponieważ dzienna dopuszczalna dawka kofeiny dla zdrowego człowieka to mniej-więcej 5 mg na każdy kilogram ciała. 

W przypadku osoby ważącej 50 kg ta dawka będzie wynosiła 250 mg. Należy wiedzieć, jakie są negatywne skutki spożywania zbyt dużej ilości kofeiny. Przede wszystkim są to zaburzenia układu krążeniowego i nerwowego. U osób, które zbyt często sięgają po kawę, może wystąpić kołatanie serca, czy nadmierne pobudzenie. Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy, to znak, że powinieneś pić mniej kawy lub wybierać słabsze napoje. 

Sprawdź też:

Jak przygotować espresso doppio?

To, jaki smak będzie miało espresso doppio, w dużej mierze jest uzależnione od tego, po jaki rodzaj ziaren sięgniesz. Rynek ma do zaoferowania dwa rodzaje kawy – arabikę, która jest zdecydowanie łagodniejsza i aromatyczna oraz robustę, która jest dużo mocniejsza i trochę bardziej gorzka. Istotne jest też to, aby ziarna do przygotowania takiej kawy były mocno palone – ma to wpływ na głęboki smak i aromat kawy. Do przyrządzenia pysznej kawy espresso doppio możesz użyć ekspresu ciśnieniowego lub kawiarki.

kawa doppio obraz 1-min
1

Espresso doppio z ekspresu

Masz ekspres i chcesz stworzyć doskonałe espresso doppio? Nie powinno Ci to sprawić większych problemów, jeśli wiesz, jak zrobić zwykłe espresso w ekspresie. Zacznij od zmielenia ziaren kawy – będziesz potrzebować 14-21 g (jest to podwójna doza kawy). Z kolei jeśli chodzi o czas ekstrakcji, to ta powinna trwać 25-30 sekund. Należy kontrolować ilość kawy spływającej do kubka, której powinno być ok. 60 ml.

Sprawdź też: Jaka kawa do ekspresu – jak dobrać kawę do typu ekspresu?

2

Espresso doppio z kawiarki 

Ekspres to niejedyne urządzenie nadające się do przygotowania espresso doppio. Możesz wykorzystać do tego również popularne urządzenie o nazwie kawiarka. Istotne jest jednak, aby używać do tego kawiarki do dwóch lub więcej espresso (na spokojnie znajdziesz kawiarki o różnych rozmiarach). Dlaczego to istotne? Bowiem w mniejszym urządzeniu nie uda się stworzyć podwójnego espresso. Z kolei jeśli chodzi o przygotowanie espresso doppio w kawiarce, to należy zacząć od zmielenia ziaren – powinny być one zmielone trochę grubiej niż do ekspresu. Do dolnego zbiornika należy wlać wodę, natomiast do sitka należy nałożyć kawę. Nie podgrzewaj jej zbyt szybko, bowiem wówczas nie powstanie crema. 

Sprawdź też: Jaka kawa do kawiarki? Wybierz z nami najlepszą kawę!

Jak pić espresso doppio?

W kawiarniach espresso doppio podaje się wraz ze szklanką wody. Woda serwowana jest po to, aby przepłukać jamę ustną i oczyścić kubki smakowe. To natomiast umożliwia późniejsze cieszenie się pełnymi, wyjątkowymi walorami kawy.

Teraz, gdy znasz tajemnice kawy doppio, jesteś gotów, aby zanurzyć się w pełnię jej smaku. Ale pamiętaj, dobre espresso zaczyna się od dobrej kawy. W naszej palarni, Finest Coffee, oferujemy najwyższej jakości, świeżo palone mieszanki kawowe, które doskonale sprawdzą się w przygotowaniu doppio.

palenie kawy obraz
5/5 - (1 vote)