Kawa speciality – ziarna najwyższej jakości

Często wchodząc do sklepu po kawę, szukasz nowych produktów, ponieważ czerpiesz mnóstwo radości z odkrywania nietuzinkowych smaków? Jeśli tak jest, to z pewnością zainteresuje Cię także kawa speciality. Co kryje się pod tym pojęciem i czym produkty te różnią się od typowych mieszanek kaw, które można kupić w każdym sklepie? Tego wszystkiego dowiesz się w dalszej części artykułu. Zapraszamy!

Kawa speciality – na czym polega różnica?

Zacznijmy może od tego, co w ogóle kryje się pod tym pojęciem. Terminu „kawa speciality” używa się do tych produktów, które pochodzą ze ściśle kontrolowanych upraw. Co ważne, nie ma ich zbyt dużo na świecie.

Rośliny są uprawiane w specjalnych warunkach, kontrolowany jest proces ich hodowli, zbioru, jak i późniejszego palenia ziaren. Wszystko realizowane jest zgodnie z bardzo rygorystycznymi normami, w warunkach maksymalnie naturalnych, aby ostateczny produkt gwarantował możliwie najwyższą jakość. W większości przypadków zbiory na takich plantacjach są wykonywane ręcznie, a ziarna przechodzą wielokrotną kontrolę jakości. Każde wykryte odstępstwa od ustalonych norm skutkują kompletnym odrzuceniem ziaren.

Jaki jest tego efekt? Znacie miłośników prawdziwego wina, którzy mając w kieliszku produkt najwyższej jakości, są w stanie dokładnie powiedzieć, w jakim regionie rosły owoce? Dokładnie tak samo jest z kawą. Tutaj mamy do czynienia z unikalnym aromatem i smakiem, charakterystycznym wyłącznie dla konkretnego regionu świata, z którego ziarna pochodzą. W efekcie zupełnie inaczej będzie smakowała kawa speciality Maragogype z Meksyku, niż Gesha z Etiopii, a to tylko część z produktów, które mogą poszczycić się tym tytułem.

Picie kawy nabiera zupełnie nowego charakteru. Każda filiżanka czarnego napoju to eksplozja aromatów i niesamowite doznania smakowe. Gwarantujemy, że żadna popularna mieszanka kaw, które znajdują się w sklepach, nie zapewnia takich walorów.

Skąd wzięło się pojęcie „kawa speciality”?

Produkty te mają całkiem długą historię, która zaczyna się już w latach 60 ubiegłego stulecia. W tamtym czasie na terenie Stanów Zjednoczonych zorganizowana była ogromna konferencja, na której stawiło się wielu producentów kawy z całego świata. Kawa speciality od początku miała być uosobieniem najwyższej jakości. Przy jej produkcji nie miało chodzić o to, aby była ona tania, efektywna i możliwie najszybsza. Tutaj chodziło o po prostu o najwyższą jakość, bez patrzenia na cenę.

Pojęcie teoretyczne szybko przerodziło się w praktyczne. Niedługo później okazało się bowiem, że na całym świecie jest zaskakująco duży popyt na kawę najwyższej możliwej jakości. Za popytem poszła podaż i tak po dziś dzień możemy smakować kawy o wyjątkowych walorach. Oczywiście na przestrzeni wszystkich tych lat zmieniano standardy jakościowe, nieustannie je zaostrzając, przez co dzisiaj jest to już naprawdę produkt bardzo wysokiej klasy.

Kawa speciality – jej dostępność i cena

kawa speciality obrazek 10

Wysokie wymagania wobec warunków upraw sprawiają, że plantacje zajmujące się hodowlą takich roślin są mocno narażone na działanie niekorzystnej pogody. Klęska żywiołowa może doprowadzić nawet do utraty przez plantację 100% jej plonów. Jaki jest tego efekt? Kiedy w jednym sezonie konkretna kawa speciality jest łatwo dostępna, w kolejnym może ona kosztować już majątek lub nawet być kompletnie niedostępna. Niektóre rodzaje są tak rzadkie, że prawdziwi miłośnicy kawy dosłownie podróżują za nią po całym świecie. Dokonując zakupu u źródła i później sprzedając dalej, zawsze w dużo wyższej cenie.

Sama cena więc w dużej mierze zależna jest właśnie od dostępności konkretnego produktu. Jeśli popyt przewyższa podaż, cena automatycznie szybuje do góry. Nie oznacza to jednak, że aby cieszyć się niepowtarzalnym smakiem takiej kawy trzeba mieć bardzo zasobny portfel. Wiele ziaren można kupić w cenie już nawet około 100 zł za kilogram, a więc naprawdę przystępnej. Nierzadko przecież znane nam wszystkim ze sklepów mieszanki, które po prostu zostały ładnie wyeksponowane, kosztują niewiele mniej. Walorów smakowych i zapachowych nie da się w żaden sposób porównać.

Kawa najwyższej jakości

Jeśli chcecie przekonać się, jak smakuje kawa spieciality, wystarczy zajrzeć na naszą stronę. Oferujemy szeroki wybór kaw najwyższej jakości, od najlepszych producentów na świecie i w dobrych cenach. U nas każdy otrzymuje do tego gwarancję świeżości produktu. Pamiętajcie, że prawdziwą eksplozję smaku i aromatu można uzyskać tylko wtedy, gdy od procesu palenia ziaren nie minęły więcej, jak 3 miesiące.

Kawa speciality, a popularne mieszanki sklepowe – jakie są różnice?

Wiele osób pewnie teraz mocno zastanawia się nad tym, czy płacenie więcej za specjalnie wyselekcjonowane ziarna kawy naprawdę ma sens. Tanie mieszanki dostępne w sklepach przecież również powinny oferować bogactwo smaków. W końcu w jednym opakowaniu mamy ziarna z różnych plantacji. Niestety nie do końca tak jest.

Pomijamy już tutaj, że najtańsze kawy pochodzą po prostu z masowych plantacji. Tam liczy się nie jakość, a ilość oraz niskie koszty produkcji. Najważniejsze jest jednak to, że różne gatunki ziaren wzajemnie wykluczają się smakowo. Jeden aromat przyćmiewa drugi i dlatego smak kawy pozostawia wiele do życzenia. Wystarczy chociaż raz wypić kawę speciality, aby przekonać się o tym, jak wiele traciło się do tej pory.

Zaletą mieszanek na pewno jest to, że na ich cenę nie mają wpływu różne kataklizmy klimatyczne na planecie. Kiedy ziarna z jednej plantacji straciły przez to na swojej jakości, braki te uzupełnią inne ziarna znajdujące się w mieszance. Kawa speciality określana jest czasem mianem „single origin”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „tylko jedno źródło”. Ziarna pochodzą tylko z jednej plantacji, są skrupulatnie wyselekcjonowane i przeszły obróbkę termiczną w mocno kontrolowanych warunkach.

Nie ma tutaj mowy o mieszaniu się smaków i o wzajemnym uzupełnianiu się ziaren. Jeśli konkretną plantację dotknie klęska urodzaju, w danym sezonie produkowana tam kawa speciality może być zupełnie niedostępna. Na pewno będzie ona do tego dużo droższa.

ZAMAWIAJ TYLKO W SPRAWDZONYCH MIEJSCACH

Odkrywanie na nowo smaków i aromatów prawdziwej kawy może być niezwykle ekscytujące. Aby jednak cieszyć się najlepszą jakością czarnego napoju, należy przede wszystkim postawić na sprawdzonych sprzedawców. 

ZASMAKUJ pysznej kawy

U nas kawa speciality pochodzi od najlepszych dostawców, wyłącznie z certyfikowanych plantacji na całym świecie. Dzięki temu gwarantujemy, że zaparzona natychmiast zaatakuje zmysł węchu wspaniałym aromatem i eksploduje nieziemskimi smakami już przy pierwszym łyku.

4.8/5 - (11 votes)