kawa obrazek 1

Kawa – dowiedz się wszystkiego o kawie

Czy Wy też każdy dzień rozpoczynacie od filiżanki aromatycznej kawy? Jeśli tu jesteście, to pewnie tak, ale czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, kiedy kawa została odkryta, skąd wzięła się jej nazwa oraz jak jest uprawiana i jakie są jej pozytywne właściwości?

Dla pasjonatów kawy będzie to z pewnością ciekawy temat i dlatego zapraszamy do dalszej lektury. Zaprezentujemy Wam nie tylko historię napoju, jak i samej rośliny, ale także przyjrzymy się popularnym rodzajom kawy, sposobom jej zaparzania oraz sprawdzimy, które mieszanki charakteryzują się najlepszymi walorami smakowymi oraz najwspanialszym aromatem.

Skosztuj naszej kawy

Naszą dewizą jest jakość oraz świeżość. Kawę wypalamy dopiero po otrzymaniu zamówienia.

najlepsza kawa ziarnista obrazek 6

Kawa – skąd taka nazwa i kiedy została odkryta?

Historia samego kawowca – rośliny, z której pozyskiwane są owoce – sięga naprawdę dawnych czasów. Najstarsze wzmianki o jej wykorzystaniu datowane są bowiem na pierwsze tysiąclecie przed naszą erą i pochodzą z obszaru Etiopii. W tamtych czasach roślina nie była jednak uprawiana i ludzie wykorzystywali jej owoce zebrane z naturalnych stanowisk. Co bardzo ciekawe, owoce nie były wykorzystywane w znany nam dzisiaj sposób. Po prostu je gotowano, dodając dla smaku odrobinę soli oraz masła.

Niestety nie istnieją żadne w pełni potwierdzone dane związane z tym, kiedy po raz pierwszy rozpoczęło się prażenie ziaren, a następnie przygotowywanie z nich znanego nam dzisiaj napoju. Najbardziej prawdopodobne jest to, że nastąpiło to pomiędzy XII a XIV wiekiem, kiedy to kawa została odkryta przez arabskich kupców, a następnie sprowadzona na teren Jemenu. W krótkim czasie picie tego napoju było praktykowane już na ogromnej części Arabii, a pod koniec XV wieku zwyczaj rozlał się na praktycznie cały obszar Bliskiego Wschodu.

W przypadku Europy pierwsze wzmianki o samym sposobie picia napoju są dziełem podróżnika i botanika z Niemiec. Leonard Rauwolf rozpoczął swoją podróż po Bliskim Wschodzie w 1573 roku, która zajęła mu łącznie 3 lata, a po powrocie z niej opisał wiele zwyczajów tamtejszej ludności, w tym ten związany z piciem kawy. Zwyczaj ten zaczęto praktykować w Europie prawdopodobnie jeszcze w tym samym wieku, w którym niemiecki botanik odbył swoją podróż.

Polska natomiast poznała ten zwyczaj jeszcze później, gdyż dopiero w XVII wieku za sprawą Turków. W początkowym okresie kawa w naszym kraju nie cieszyła się jednak dużą popularnością, a to za sprawą rozpowszechnienia mitu o tym, jakoby napój ten był bardzo szkodliwy dla zdrowia. Dopiero schyłek XVII wieku zapoczątkował prawdziwą ekspansję kawy na naszych ziemiach. Do napoju najbardziej przekonali się gdańszczanie i to właśnie na terenie Gdańska pojawiły się pierwsze odpowiedniki współcześnie znanych kawiarni. Dość szybko zwyczaj zaczął rozpowszechniać się na kolejnych terenach Polski.

Skąd jednak wzięła się nazwa? Tutaj sprawa nieco się komplikuje, gdyż tak naprawdę nie istnieje jedna absolutnie pewna etymologia tego słowa. Istnieją dwie główne hipotezy. Pierwszą, i bardziej prawdopodobną, jest pochodzenie od tureckiego słowa „kahve”, którym jednak określa się nie tylko kawę, ale także wino. Słowo przekształciło się we włoskie „caffè” i rozlało się po całej Europie. Istnieje również hipoteza, że słowo ma swoje podłoże w nazwie miasta Kaffa (obecnie Kefa), położonego w Etiopii, kolebce zwyczaju wykorzystywania nasion kawowca.

Jak i gdzie na świecie uprawia się rośliny kawowca?

kawa obrazek 2

To niestety dość wymagająca roślina, przez co obszar, na którym można ją uprawiać, jest mocno zawężony. Współcześnie przy uprawach wykorzystuje się wyłącznie najwyższej jakości nasiona, które pozyskiwane są z roślin mających nie mniej jak 8 i nie więcej, jak 15 lat. Magazynowane w suchych i możliwie jak najlepiej przewiewnych miejscach, są wysiewane stosunkowo szybko – nie później, niż po upływie pół roku od zbiorów. Młode roślinki tworzą szkółki, które po około pół roku od wykiełkowania sadzonek są dopiero przesadzane na ogromne plantacje. Owoce, z których robiona jest później znana nam wszystkim kawa, pojawiają się dopiero po 3-4 latach rozwoju rośliny.

Częstość zbiorów w dużej mierze zależy od warunków klimatycznych. W gorącej strefie subtropikalnej owoce pojawiają się co drugi sezon, kiedy to w bardziej deszczowym klimacie równikowym owoce pojawiają się aż 2 razy do roku.

Strefa subtropikalna oraz równikowa to w zasadzie jedyne obszary naszej planety, na których kawa jest uprawiana. Co ważne, plantacje znajdują się na znacznych wysokościach. Dla klimatu subtropikalnego jest to 600 do 1200 m n.p.m., natomiast w strefie równikowej od 1200 do nawet 2000 m n.p.m. Uprawa jest więc wymagająca, a do tego same zbiory sprawiają wiele problemów. Wynika to z nierównomiernego dojrzewania owoców na jednej roślinie, przez co zbiory są wielokrotnie powtarzane.

Z racji dużych wymagań klimatycznych plantacje znajdziemy głównie na obszarze planety pomiędzy zwrotnikiem Raka, a Koziorożca, a więc w strefie równikowej. Głównymi dostawcami są Afryka oraz Ameryka Środkowa i Południowa, ale także Azja oraz Oceania.

Pozyskiwanie ziaren z owoców kawowca

kawa obrazek 4

Zebrane z roślin owoce muszą być wręcz natychmiast dokładnie oczyszczone, a następnie w możliwie najkrótszym czasie poddane dalszej obróbce. W celu pozyskania ziaren można użyć dwóch różnych metod, praktykowanych po prostu zależnie od plantacji.

Pierwsza z nich jest określana mianem mokrej, gdyż najpierw owoce trafiają do urządzenia z wodą, w którym usuwana jest ich skórka. Następnie w niewielkich rynienkach owoce są myte i jednocześnie usuwa się z nich dużą część miąższu. Resztki miąższu usuwa natomiast specjalny bęben wyłożony ciernym materiałem. Po takiej obróbce następuje moczenie i fermentacja przez około dobę, aby ostatecznie kawa trafiła do suszenia na słońcu.

Druga metoda określana jest mianem suchej. Tutaj po prostu owoce od razu po zerwaniu są suszone na słońcu przez około miesiąc. Po tym procesie owoce trafiają do bębna z tarką, gdzie następuje mechaniczne usunięcie skóry oraz miąższu.

Naturalnie niezależnie od metody na koniec kawa jest sortowana, a następnie poddawana bardzo skrupulatnej ocenie jakościowej. Kawa do naszych sklepów dociera w formie ziarnistej (mogą to być ziarna palone lub niepalone), mielonej oraz rozpuszczalnej. Zastanawiacie się, których z tych rodzajów jest najlepszy?

Kawa ziarnista, mielona i rozpuszczalna – co wybrać?

Tak naprawdę nie możemy w jakikolwiek sposób wyrokować, jaki wybór kawy jest najlepszy, gdyż wiele zależy od indywidualnych predyspozycji. Pod względem walorów smakowych oraz aromatu na pewno najlepszym rozwiązaniem jest forma ziarnista. O tym, czym cechuje się najlepsza kawa ziarnista, dowiesz się z artykułu poniżej.

Sprawdź również: Najlepsza kawa ziarnista

Kawa ziarnista

Miłośnicy naprawdę aromatycznej kawy o głębokim smaku zdecydowanie najczęściej decydują się na zakup całych ziaren. Rodzi to pewną niedogodność, gdyż trzeba mieć w domu młynek do ich zmielenia, ale nagrodą jest tutaj doskonała świeżość. Dobrze przechowywane ziarna na długo zachowują swoją świeżość, a ich mielenie tuż przed przygotowaniem napoju pozwala nam u uzyskanie pełni aromatu i smaku. Oczywiście przy tym wyborze trzeba liczyć się z koniecznością poświęcenia większej ilości czasu na przygotowanie napoju.

Postać zmielona

W tym przypadku otrzymujemy już po prostu zmielone wcześniej przez producenta ziarna kawy. Jest to rozwiązanie wygodne, gdyż kawę można zaparzyć bardzo szybko. Z drugiej jednak strony należy pamiętać o tym, że kawa mielona szybciej traci swój smak i aromat. Proces ten przyspiesza, jeśli produktu nie przechowuje się w szczelnie zamkniętym, suchym opakowaniu.

Kawa rozpuszczalna

Tutaj mamy już do czynienia z typowym produktem dedykowanym przede wszystkim osobom chcącym naprawdę szybko przygotowywać swój ulubiony napój. Jest jednak mnóstwo osób, które cenią sobie unikalność smaku kawy rozpuszczalnej. Zaparzanie polega po prostu na wsypaniu małych granulek do filiżanki i zalaniu przegotowaną wodą o temperaturze około 90 stopni..

Kapsułki

Niewielkie ekspresy ciśnieniowe do przygotowywania kawy w warunkach domowych są niedrogie i wykorzystuje się w nich właśnie kapsułki. Znajdująca się w nich kawa mielona jest szczelnie zamknięta i wystarcza na przygotowanie jednej filiżanki napoju. Kapsułka jest otwierana automatycznie przez ekspres, do którego należy ją wcześniej włożyć. Jakość takiej kawy mimo wszystko jest dyskusyjna.

Czy filiżanka małej czarnej pozytywnie wpływa na zdrowie?

Jeśli uważnie czytaliście do tej pory, to na pewno wiecie już, że krótko po pojawieniu się kawy w Polsce powstała opinia, jakoby spożywanie tego napoju było groźne dla zdrowia. Oczywiście od dawna wiemy, że wcale tak nie jest i, co więcej, kawa ma wiele aspektów prozdrowotnych, o których za chwilę powiemy szerzej.

Podstawą jest tutaj jednak umiarkowanie. Napój dostarcza organizmowi kofeinę, która wykazuje pozytywne działanie na zdrowie tylko w niezbyt dużych ilościach. Jakich? Nadal nie do końca udało się idealnie określić bezpieczne, dzienne spożycie kofeiny. Wyniki badań prowadzonych na świecie wciąż trochę się różnią.

Amerykanie uważają, że bezpieczna, dzienna dawka wynosi 4 mg na każdy kilogram naszej masy ciała, natomiast w Europie często słyszy się o tym, że bezpieczna dawka to 6 mg na kilogram. Jedno jest pewne, 2-3 filiżanki aromatycznej kawy dziennie na pewno nikomu nie zrobią krzywdy.

Bez wątpienia najzdrowsza metoda picia kawy to taka, w której kontakt fusów z wodą jest stosunkowo krótki. Z tego też powodu nierzadko zaleca się przyrządzanie napoju w ekspresie lub w tradycyjnej kawiarce, choć z powodzeniem można stosować także wymyślone przez siebie metody domowe na zaparzanie, byle tylko dość szybko pozbywać się fusów.

Skoro mowa o zdrowiu, to czas wymienić kilka najważniejszych zalet codziennego picia kawy, oczywiście w rozsądnych ilościach.

Zalicza się do nich:

Dodawanie energii, poprawianie metabolizmu i pozytywny wpływ na zdolności poznawcze oraz na krótkotrwałą pamięć

Badania dowodzą, że osoby regularnie pijące kawę rzadziej umierają na choroby związane z układem krążenia

Może zmniejszać ryzyko zachorowania na cukrzycę, marskość wątroby, kamicę żółciową (u mężczyzn), Parkinsona.

Poprawia trawienie

Zaparzanie kawy w warunkach domowych – czy istnieje idealna metoda?

french press ob 1

Jak wielu jest ludzi na tym świecie, tak wiele znajdziemy opinii na temat najlepszych sposobów zaparzania kawy oraz tego, które konkretnie kawy oferują najpiękniejszy aromat czy najgłębszy smak. Skończmy jednak z tym „naj”, gdyż prawda jak zwykle leży gdzieś pośrodku. Nie ma bowiem metody uniwersalnie idealnej, która każdemu przypadnie do gustu.

Jeśli należycie do grona miłośników kawy, którzy wręcz uwielbiają odkrywanie nowych smaków oraz aromatów, to rada jest jedna – po prostu eksperymentujcie i dajcie się ponieść swojej fantazji. Różne temperatury wody, wybór innych mieszanek, wykorzystanie przeróżnych akcesoriów do zaparzania. Niby drobne zmiany, a nagle może się okazać, że nawet dokładnie ta sama mieszanka smakuje inaczej, niż wcześniej! Niech proces zaparzania kawy stanie się dla Was przygodą i zabawą jednocześnie, a poszukiwanie nowych metod prawdziwym hobby.

Oczywiście najszybciej i najbezpieczniej naszykować sobie swój ulubiony napój w ekspresie ciśnieniowym czy przelewowym, ale pamiętajcie, że jeśli naprawdę chcecie poznać piękno picia kawy, próbujcie przyrządzać ją samodzielnie.

Jeżeli natomiast szukacie najlepszych na świecie mieszanek od znanych i cenionych producentów, to zapraszamy do naszego sklepu. Mamy wszystko, co potrzebne do rozkoszowania się niczym niezakłóconym smakiem i aromatem kawy. To produkty najwyższej jakości, w wielu różnych rodzajach, ale nadal w konkurencyjnych cena. Zajrzyjcie do nas i przekonajcie się, że kawa ukrywa wiele wspaniałych oblicz, które dzięki nam będziecie mogli stopniowo odkrywać.

Ziarna jakości speciality

kawa ziarnista obrazek 10

Akcesoria do parzenia

jak działa french press ob 1

Wizyta w kawiarni może wywołać konsternację

Samodzielne przygotowanie kawy w zaciszu własnego domu może sprawić mnóstwo radości, ale przecież większość z nas lubi również od czasu do czasu zrelaksować się w klimatycznej kawiarni. Jeśli po otrzymaniu karty w takim miejscu macie problem z wyborem, bo niektóre nazwy niewiele Wam mówią, to już spieszymy z pomocą.

Największą popularnością cieszy się kawa przygotowywana w ekspresie i to jej nazwy potrafią u niejednej osobie wywołać konsternację. Znajdziemy tam przede wszystkim:

Flat white
Espresso macchiato
Latte macchiato
Cappuccino
Espresso

Klasyczne i znane każdemu espresso

Ta kawa jest chyba doskonale znana każdemu. Kojarzy nam się przede wszystkim z małą filiżanką i z bardzo aromatycznym naparem. Biorąc pod uwagę recepturę klasyczną, espresso ma objętość 25 ml i przygotowuje się je z 7 gramów kawy. Tyle teoria, gdyż obecnie bariści uwielbiają eksperymentować, dobierając na przykład czas parzenia czy objętość do rodzaju wykorzystywanej kawy.

Jedno jest pewne, espresso jest kawą o bardzo intensywnym smaku, przepięknym aromacie, która powinna być naprawdę bardzo gęsta, wręcz lepka. Sam smak natomiast w dużej mierze zależy od tego, jakie ziarna wykorzystano przy zaparzaniu. Warto przy okazji podkreślić, że intensywny smak nie musi oznaczać tego, że napój je bardzo mocny. Często uznaje się, że espresso zawsze jest kawą niesamowicie mocną, a to nie zawsze jest prawdą.

Cappuccino

Tego napoju nie trzeba pewnie nikomu specjalnie charakteryzować. Mleczna kawa powstaje na bazie espresso, do którego barista po prostu dodaje spienione mleko, zazwyczaj z wykorzystaniem specjalnej dyszy z gorącą parą. Co ciekawe, bardzo łatwo przygotować cappuccino nieprawidłowo, przez co straci ono swój unikalny smak. Mleko po spienieniu powinno być idealne gładkie, wręcz jogurtowe, aby wydobyć z niego maksimum słodyczy i zapewnić kawie odpowiednią konsystencję.

Latte macchiato

Aby zrozumieć ideę tego napoju, należy przede wszystkim poznać znaczenie włoskiego słowa macchiato. Oznacza ono zabrudzenie lub poplamienie, natomiast latte to mleko. Teraz robi się już łatwo, gdyż jest to po prostu mleko „poplamione” kawą. Znów korzystamy z espresso i, podobnie jak w cappuccino, mleko spieniamy. W tym przypadku mleko jednak przeważa i sam napój często podawany jest w formie estetycznie przygotowanych warstw. Wysoka, zwężająca się ku dołowi szklanka na dole wypełniona jest mlekiem, później kawą, a na końcu pianą mleczną.

Caffe latte

W wielu kawiarniach podawane jest również caffe latte, często mylone z omówionym wcześniej latte macchiato. Tutaj dominuje jednak kawa, naturalnie jak zawsze espresso, która podawana jest po prostu z mlekiem po ówczesnym, bardzo delikatnym jego spienieniu.

Espresso macchiato

Kolejna wariacja tradycyjnego espresso z mlekiem. Różnica polega jedynie na tym, że mamy tutaj do czynienia z malutką filiżanką, taką samą jak do espresso. Kiedy kawa zostanie zalana, barista po prostu dodaje mleka, uzupełniając tym samym filiżankę po jej brzegi.

Flat white

Zasada przygotowania tego napoju nie zaskoczy już pewnie nikogo. Espresso jest wzbogacone bardzo lekko spienionym mlekiem, a różnica polega na tym, że bazę stanowi podwójne espresso, a więc do stolika dostaniemy więcej tego, co tak kochamy.

Mamy nadzieję, że udało nam się chociaż trochę przybliżyć Wam jakże ciekawą historię kawy, a i jednocześnie zainspirować Was do eksperymentowania z jej przygotowaniem. Zapraszamy oczywiście do naszego sklepu. Mamy wiele interesujących mieszanek, dzięki którym każdy może trochę poeksperymentować, odkrywając wyjątkowość kawy zupełnie na nowo.

5/5 - (2 votes)