latte art rosetta

Latte art – czym jest i jak go wykonać?

Wielu z nas ma w swoim domu pyszną, świeżą kawę, wysokiej jakości młynek żarnowy i dobry ekspres lub urządzenie do metod alternatywnych, ale mimo to wciąż uwielbiamy delektować się filiżanką pysznej caffe latte lub cappuccino w ulubionej kawiarni. Chcesz zaskoczyć swoich gości i podać im dobrze smakującą i jednocześnie zachwycającą oryginalnymi wzorami na warstwie spienionego mleka kawę? To wcale nie jest trudne! Jedynie musisz nieco poćwiczyć tzw. latte art. Sprawdź, jak to zrobić w naszym artykule! Przygodę z latte art możesz zacząć bez problemu w swoim zaciszu domowym.

Poznaj historię latte art

Zastanawiasz się, skąd wzięła się sztuka rysowania na kawie? Warto wspomnieć o legendzie, która krąży wśród baristów. Mówi ona o tym, że w późnych latach dziewięćdziesiątych, w niewielkiej kawiarni Seattle, pracował David Schomer, który przygotowywał mnóstwo kaw dziennie, a do każdej wydawanej dodawał dużą ilość mlecznej pianki, przypominającej rozmaite kształty. Nie dało się ukryć, że był tak zajęty pracą, że nie zwracał większej uwagi na wzory, jakie powstają na jej powierzchni. Zrobili to jednak jego klienci, którzy wykazali się prawdziwie artystyczną duszą i odnajdywali w nich coraz bardziej inspirujące wzory. 

latte art obraz 5

W końcu nadszedł czas, gdy klienci zaczęli prosić Davida o przygotowywanie cappuccino z malowidłem. Ten bez żadnego problemu spełniał te prośby i wykonywał coraz lepsze wzory na kawach. Właściwie to dzięki temu mała kawiarnia w Seattle stała się kolebką sztuki Latte art. Później David Schomer spopularyzował Latte art w całej Ameryce. Obecnie co roku organizuje się mistrzostwa Latte art – odbywa się to w wielu krajach, także w Polsce. Praktycznie cały świat zachwyca się rewelacyjną sztuką malowania na kawie. Może Ty również masz ochotę spróbować w tym własnych sił?

Latte art: to praktyka czy sztuka?

Warto też wspomnieć kilka słów o tym, czym tak właściwie jest latte art, choć pewnie każdy to doskonale wie. Jest to po prostu sztuka tworzenia rozmaitych wzorów i rysunków z mlecznej pianki na powierzchni espresso. Dzięki latte art na Twojej pysznej kawie mogą znaleźć się m.in. serce, tulipan, rozeta, czy pozdrowienia!

Można wyróżnić dwa rodzaje latte art. Jednym z nich jest free pouring, czyli sztuka polegająca na tworzeniu rysunków na powierzchni kawy poprzez wylewanie mleka prosto z dzbanka. W tym przypadku szczególnie istotna jest temperatura, a także konsystencja espresso i mleka. Do spieniania wykorzystuje się gorącą parę, natomiast to, jaki uda się uzyskać ostateczny efekt, jest zależne od umiejętności w spienianiu. Innym rodzajem latte art jest etching – opiera się on na wykorzystywaniu patyczków, wzorów, kolorowych syropów, czy szablonów do zrobienia rysunków na powierzchni kawy. 

Profesjonaliści, którzy zajmują się na co dzień latte art, najczęściej wybierają free pouring, co wynika z tego, że jest to mniej czasochłonna metoda w porównaniu z etching (w tej metodzie malowanie na kawie zabiera mnóstwo czasu, a co za tym idzie: kawa może stracić odpowiednią temperaturę). 

Sprawdź też:

Jak zrobić latte art? Wprowadzenie

Jesteś zainteresowany tworzeniem wyjątkowych wzorów latte art, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Zacznij zatem od udoskonalenia swojej umiejętności przygotowania kawy. Pamiętaj bowiem, że wzór na kawie ma być tylko uzupełnieniem jej smaku i aromatu. Dla niektórych osób jest też doskonałym sposobem na dokładniejsze rozpieszczenie naszych zmysłów. 

dobra kawa obrazek 1

Aby móc przygotować idealne espresso, powinieneś sięgnąć po wysokiej jakości świeżo paloną kawę.

Nie zapominaj też o mleku – powinno być to tłuste mleko krowie o zawartości przynajmniej 3,2% tłuszczu, choć są bariści, którzy przyznają, że używają mleka o zawartości 1,5% tłuszczu, a wzory na kawie i tak wyglądają perfekcyjnie: są bardzo wyraźne i trwałe. W trakcie procesu spieniania mleko zwiększa swoją objętość nawet o 20% – istotne jest, abyś zaczął spieniać mocno schłodzone mleko. Podczas spieniania powinno być ono podgrzane do temperatury 60-70 stopni, a gdy znikną pęcherzyki powietrza, można powoli przelewać mleko na powierzchnię espresso. 

Nie zniechęcaj się jednak, jeśli pierwsze próby okażą się nieudane. Być może potrzebujesz nieco więcej czasu, aby wyczuć odpowiednie proporcje. Nie twórz także skomplikowanych wzorów na samym początku. Na start wybierz proste wzory takie jak np. serce. 

Zapraszamy do naszej palarni kawy

Nasza palarnia kawy oferuje szeroki wybór kaw, które idealnie sprawdzą się do latte art.

palenie kawy obraz

Latte art w domu - zacznij rysować wzorki na kawie 

Mleko i kawa są już przygotowane? W takim razie czas zabierać się za malowanie. Zacznij od przelania mleka do dzbanka zakończonego dziubkiem. Aby wszystko się udało, koniecznie musisz pamiętać o tym, aby przelewać mleko na kawę niezwykle delikatnie i jednostajnie. 

Chcesz stworzyć piękne wzory serca i liścia na kawie? W takim razie musisz wiedzieć, że najważniejsza jest konsystencja mlecznej pianki. Taka pianka nie powinna wyróżniać się zbyt dużą objętością, ale też nie może być zbyt zwarta. Idealna pianka do latte art? To taka, która jest delikatna, a także lekko zagęszczona z małymi pęcherzykami powietrza. Aby otrzymać taką piankę, trzeba spieniać mleko tak długo, aż pianka będzie w końcu idealna. 

Podczas tworzenia wzorków na kawie obowiązkowo musisz pamiętać też o tym, aby wzory wykonywać bardzo szybko, ponieważ po upływie zaledwie 30 sekund pianka rozdziela się na mleko i znajdującą się powyżej niego grubą warstwę mlecznej piany i wówczas staje się właściwie bezużyteczna, jeśli chodzi o latte art.

Latte art dla początkujących, czyli jak zrobić wzór serca na kawie?

latte art serce
1
Nalewanie 

Jedną z najważniejszych informacji jest to, abyś lał mleko z wysokości około 5 cm ciągłym strumieniem na środek filiżanki tak długo, aż będzie ona pełna mniej więcej do połowy. Do dozowania mleka najlepiej użyć dzbanka z wąskim dzióbkiem. 

2
Dolewanie

Kolejnym krokiem jest przybliżenie dzbanka do powierzchni kawy i dalsze, ale nieco szybsze nalewanie reszty mleka do momentu, aż mleko ponownie podniesie się, a na kawie pojawi się okrągła warstwa pianki.

3
Rysowanie

Na samym końcu wystarczy podnieść dzbanek i ostatnim strumieniem mleka stworzyć kreskę przecinającą okrąg. Jeśli wszystko pójdzie tak, jak powinno, to na kawie pojawi się piękne serce. Życzymy powodzenia (i dużo cierpliwości!).

Latte art dla początkujących, czyli Jak zrobić wzorek liścia na kawie?

latte art liść
1
Nalewanie 

Jeśli zapragnąłeś stworzyć wzór liścia na kawie, to zadbaj o to, aby pianka była delikatniejsza (w porównaniu z pianką niezbędną do stworzenia serca). Jeśli natomiast chodzi o sam proces nalewania, to trzeba wlewać mleko do kawy z wysokości około 5 cm ciągłym strumieniem – zupełnie tak samo jak w przypadku serca. Staraj się nalewać mleko przy górnej krawędzi filiżanki. 

2
Dolewanie

Gdy filiżanka będzie już pełna do połowy i zrobi się kleks z pianki, to upuść dzbanek i szybko nim poruszaj, wykonując ruch zygzakowy, jednocześnie nalewając ciągłym strumieniem. Przy tym staraj się przesuwać dzbanek ku tyłowi. 

3
Wykończenie liścia

Gdy dostrzeżesz, że utworzył się już zygzak przy krawędzi filiżanki, wystarczy, że narysujesz strumieniem mleka kreskę do góry przez cały wzór. I to wszystko – liść na kawie jest gotowy!

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas tworzenia Latte art i jak ich uniknąć?

Latte art to sztuka, która wymaga dużo precyzji i wprawy. Każdy barista, który próbuje swoich sił w tej dziedzinie, musi zdawać sobie sprawę z najczęstszych błędów, które mogą uniemożliwić uzyskanie idealnego wzoru. Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy, które popełniają młodzi bariści.

1

Nieprawidłowe podgrzewanie mleka

Mleko musi być dobrze podgrzane, aby uzyskać odpowiednią konsystencję, która pozwoli na tworzenie wzorków. Zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury mleka mogą uniemożliwić uzyskanie pożądanej konsystencji i efektu wizualnego. Optymalna temperatura to około 60-65 C.

2

Zbyt mała ilość mlecznej pianki

W celu uzyskania odpowiedniej konsystencji, należy wytwarzać odpowiednią ilość mlecznej pianki. Zbyt mała ilość mlecznej pianki może skutkować brakiem tekstury, co utrudni tworzenie wzorów.

3

Nieprawidłowe nalewanie mleka

Odpowiednie nalewanie mleka do kawy jest kluczowe do uzyskania pożądanej konsystencji i wzoru. Należy pamiętać, aby zawsze trzymać dzbanek pod odpowiednim kątem, aby umożliwić mleku równomierne rozprowadzenie się w filiżance.

4

Brak wprawy

Tworzenie Latte art to sztuka, która wymaga dużo wprawy i cierpliwości. Nie można oczekiwać, że uzyskamy idealny wzór od razu. Wymaga to wielu prób i błędów, a także ćwiczeń i szkoleń. Początkujący barista musi zdawać sobie sprawę z tego, że potrzebuje czasu i cierpliwości, aby osiągnąć wysoki poziom umiejętności. Warto pamiętać, że aby zrobić wzorki na kawie, musimy operować zdecydowanym ruchem! Wykonanie latte artu wymaga doświadczenia, ale z czasem staje się to coraz prostsze.

Jakie rodzaje kawy nadają się najlepiej do Latte art?

W naszej opinii, najlepiej stosować kawy o gładkich nutach smakowych, z gatunku Arabika, ale wybór kawy do Latte art jest bardzo indywidualny i zależy od gustu i naszych preferencji smakowych. Warto eksperymentować z różnymi rodzajami kaw, aby znaleźć najlepszą dla siebie, którą będzie można wykorzystać do stworzenia idealnego wzoru na kawie.

plantacja kawy brazylia
Sprawdź też:

Podsumowanie

Latte art to sztuka tworzenia pięknych wzorów na kawie, która zyskała ogromną popularność na całym świecie. Przygotowanie idealnej kawy do Latte art wymaga odpowiedniego przygotowania kawy, mleka oraz sprzętu, a także wprawy w tworzeniu perfekcyjnych wzorów. Mamy jednak nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci w tej kwestii – i dzięki nam, będziesz w stanie stworzyć niesamowite wzory, które zachwycą Twoich gości!

5/5 - (1 vote)