młynek do kawy obrazek 1

Dlaczego warto kupić młynek do kawy?

Młynek do kawy to obowiązkowe wyposażenie kawosza. Jest świetnym narzędziem dla każdego wielbiciela kawy, który ceni sobie świeżo mieloną, aromatyczną kawę. Niektórzy wprost mówią, że zakup dobrego młynka do kawy wiąże się z osiągnięciem kolejnego poziomu w parzeniu kawy.

Dobry młynek do kawy sprawi, że Twoja kawa będzie bardziej aromatyczna, a zarazem i smaczna. Będziesz mógł poczuć całą esencje kawy oraz przekształcić swoje mieszkanie w ulubioną kawiarnie. Bez znaczenia, czy pijesz kawę już od dłuższego czasu, czy też jesteś nowicjuszem, z pewnością znajdziesz w naszym artykule wiele argumentów za tym, aby zaopatrzyć się w jeden z naszych młynków do kawy.

Świeżo zmielona kawa jest najlepsza

młynek do kawy obrazek 2

Czy kupiłbyś kiedyś nieświeżą kawę? Może Ci to zdziwi, ale z pewnością już kiedyś taką kawę kupiłeś. Prawdopodobnie niecelowo, ponieważ wziąłeś towar z przydatnym terminem ważności, prosto z półki sklepowej, ale w rzeczywistości wiedz, że nie jest to do końca świeża kawa.

Nieświeża kawa zupełnie nie ma smaku. Jest też o wiele bardziej gorzka, niż być powinna, a cierpkość czuć aż czasem na języku. Jeśli pijasz kawę mieloną z opakowania to sam wiesz, że możesz co najwyżej zidentyfikować z niej kilka smaków, a rodzaje kaw z tego segmentu różnią się tylko jej intensywnością lub goryczką. I tym głównie różnią się wszystkie kawy sieciowe.

Czy wiesz, że świeżo zmielona kawa (dobrze wyrośnięta i palona) może zawierać nawet smak jagód? Możesz poczuć wiele niesamowitych oraz dzikich smaków, jeśli zdecydujesz się mielić kawę, tuż przed zaparzeniem.

Proces utleniania

To samo tyczy się ciastek, czy też chleba. Najlepsze są świeże, prawda? A z czasem, gdy wchodzą w interakcje z tlenem, nadchodzi powolny rozkład cząsteczek organicznych, które prowadzą do degradacji świeżych i smacznych smaków i tekstur. To samo tyczy się kawy, a cały proces nazywamy utlenianiem.

W przypadku kawy utlenianie powoduje także parowanie aromatycznych olejów. Oleje te są odpowiedzialne za jedne z najbardziej żywych doświadczeń w kawie, w tym słodkich owocowych i kwiatowych aromatów. Nienaruszone cząsteczki organiczne i aromatyczne oleje sprawiają, że kawa jest pyszna i żywa.

Oto coś, o czym zawsze należy pamiętać: tlen rozkłada małe kawałki jedzenia szybciej niż duże. Duże cząsteczki są grube i mają mniejszą powierzchnię, więc zabieranie tlenu zabiera więcej czasu. Dotyczy to doskonale kawy.

Kawa wstępnie zmielona o wiele szybciej traci swoje wartości smakowe od kawy ziarnistej. Niektórzy kawoszą twierdzą, że kawa jest świeża tylko przez trzydzieści minut po zmieleniu. Z drugiej strony, całe ziarna kawa, tuż po wypalaniu, mogą pozostać w szczytowej formie nawet przez kilka tygodni. Jeśli nie chcesz marnować czasu na picie nieświeżej kawy, to może czas na dobry młynek do kawy?

Jak znaleźć idealny młynek do kawy?
młynek do kawy obrazek 3

Jaki młynek do kawy kupić? Chyba żaden amator kawy nie ma już wątpliwości, że warto go posiadać i delektować się prawdziwym smakiem. Ci śmielsi twierdzą, że życie jest za krótkie, aby pić nieświeżą kawę. My się z tym stwierdzeniem w 100% zgadzamy.

Co do samego młynka do kawy, musisz go wybrać według własnych preferencji. Poniżej przedstawimy kilka najważniejszych funkcji, które posiadają młynki do kawy. Następnie wedle własnych upodobań oraz preferencji, wybierz ten swój, idealny młynek do kawy. Jedno jest pewnie, nieważne jaki młynek do kawy kupisz, z pewnością osiągniesz ko

Ręczny młynek do kawy, czy elektryczny?
młynek do kawy obrazek 4

Ręczne młynki do kawy są świetną opcję zarówno dla początkujących kawoszy, jak i tych bardziej zaawansowanych. Ręczne młynki do kawy często są mniejsze od tych elektrycznych, bardziej trwałe i tańsze. Co prawda, proces mielenia kawy, trzeba wesprzeć pracą naszego ramienia, ale zapach świeżo zmielonej kawy, w naszej opinii w pełni rekompensuje włożony trud.

Elektryczne młynki do kawy zazwyczaj są głośne, więc mogą być ciut problematyczne, kiedy przed każdym parzeniem kawy, będziemy mimowolnie budzić naszych domowników. Dodatkowo, młynki elektryczne powyżej 300zł, w rzeczywistości tak samo lub nawet i słabiej mielą kawę od młynków ręcznych za 100zł. Do tego, ze względu na elektryczny mechanizm, częściej ulegają uszkodzeniu w odróżnieniu od młynków tradycyjnych.

Podsumowując, jeśli szukasz młynku do kawy, który nie odbije się na Twojej kieszeni, a zarówno będzie na tyle praktyczny i poręczny, że będziesz mógł go zabrać na drugi koniec świata to młynek do kawy ręczny będzie idealnym zakupem. Natomiast, jeśli jesteś w stanie wydać sporo pieniędzy i przede wszystkim cenisz sobie wygodę to młynek elektryczny będzie lepszym rozwiązaniem.

Stalowy młynek do kawy, czy ceramiczny?

młynek do kawy obrazek 1

Nie bez przyczyny większość młynków do kawy jest ceramiczna, a nie stalowa. Jest to podyktowane rozwojem technologii oraz wiedzy. Z punktu praktycznego, stalowe ostrza nie są tak twarde jak ceramiczne, dodatkowo z uwagi na to, że szybciej wytwarzają ciepło, mogą zmieniać niektóre aromaty i smaki w kawie.

Innymi słowy, ostrza ze stali, mogą w niewielkim stopniu wpłynąć na uszkodzenie smaku oraz aromatu kawy przed jej zaparzeniem. Z punktu ekonomicznego, ceramiczne ostrza są po prostu tańsze w produkcji.

Inne preferencje

Przy zakupie młynku do kawy, warto również wziąć pod uwagę inne preferencje, m.in.:
– Czy młynek do kawy będziesz zabierał w podróże? Jeśli tak, wybierz ręczny.
– Czy chcesz mieć możliwość mielenia kawy, na zewnątrz, np. na tarasie? W tym wypadku, młynek do kawy ręczny spisze się świetnie.
– Czy jesteś rannym ptaszkiem? Jeśli tak, codziennym mieleniem kawy możesz obudzić resztę domowników.

Ile kosztuje młynek do kawy?

Nie ukrywajmy, cena często jest dla nas decydującym czynnikiem. Na szczęście dobry młynek do kawy nie musi narazić naszego budżetu. W naszym sklepie internetowym, dobry, ręczny młynek do kawy można znaleźć już od 139zł.

Szczególnie polecamy

Z naszej oferty szczególnie polecamy trzy młynki do kawy:

Pełna oferta dostępna jest w naszym sklepie internetowym na podstronie młynki do kawy. Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Państwa do zakupu tego cudownego urządzenia, dzięki którym, codziennie będziemy mogli rozkoszować się niesamowitym oraz żywym aromatem kawy.

5/5 - (2 votes)