palenie kawy obraz 1

Palenie kawy – jak wygląda proces palenia kawy?

Jeśli do tej pory nie interesowałeś się zbytnio produkcją kawy, to na pewno nie wiesz, jak wyglądają worki kawy, które trafiają do palarni kaw. Są to ziarna w kolorze zielonym. Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że najlepsza kawa to ta świeżo palona. Czym jednak tak naprawdę jest proces palenia kawy? Czy możliwe jest palenie kawy w domu? Dowiedz się!

Historia palenia kawy - od tradycyjnych metod do nowoczesnych

Rozwój przemysłowych palarni kawy rozpoczął się intensywnie w latach 50-tych XX wieku, co zbiegło się z rosnącym zainteresowaniem kawą wśród społeczeństwa. Wówczas kawa była wypalana w specjalistycznych piecach za pomocą technik, które odbiegały od obecnie stosowanych metod. Proces wypalania odbywał się w bardzo wysokiej temperaturze (od 200 do 260 stopni Celsjusza) i trwał zaledwie około 5 minut. Następnie, wypalane ziarna były ochładzane za pomocą strumienia zimnego powietrza lub zraszane zimną wodą.

palenie kawy obraz 1

Dziś jednak pełną kontrolę nad procesem palenia kawy przejął komputer lub mikroprocesor. Całkowity czas palenia został mocno ograniczony – aż do jednej minuty! To przekłada się na większą wydajność, aczkolwiek tym sposobem dużo ciężej uzyskać lepszy smak i zapach kawy niż przy zastosowaniu metod tradycyjnych.
W porównaniu do masowej produkcji, tradycyjne metody wypalania kawy w piecu bębnowym pozwalają na kontrolowanie temperatury i czasu wypalania, co pozwala na osiągnięcie unikalnych smaków i aromatów.

W piecu bębnowym kawa jest równomiernie podgrzewana, dzięki czemu ziarna są wypalane w sposób bardziej równomierny, co eliminuje gorzki smak i nadaje jej wyjątkowy charakter. Wszystkie te elementy pozwalają na osiągnięcie wysokiej jakości produktu, który wyróżnia się na tle kaw wytwarzanych w sposób przemysłowy.

Dlatego w naszej palarni kawy wciąż stosujemy tradycyjne metody i piec bębnowy, aby zapewnić najwyższą jakość naszej kawy i zaoferować naszym klientom unikalne smaki i aromaty, których nie znajdą w kawach produkowanych w sposób masowy.

Kawa wypalona potrzebuje czasu

Wypalanie kawy to jedno, ale ważne jest również jej odpowiednie przechowywanie. Dobra kawa smakuje najlepiej nie wcześniej niż 4 dni i nie później niż 4 tygodnie po wypaleniu. Dlaczego akurat 4 dni? Wynika to z tego, że ziarna kawy potrzebują nieco czasu, aby odpocząć – w tym czasie odgazowują dwutlenek węgla powstały z powodu częściowego zwęglenia. Podkreślamy jednak, że dwutlenek węgla ucieka z ziaren kawy też później, dlatego najlepsze opakowania to te z wentylem, czyli otworem, przez który można poczuć wyjątkowy zapach ziarna. Ten otwór przepuszcza powietrze tylko w jednym kierunku (ze środka na zewnątrz), zatem nie bój się, że kawa zwietrzeje w takiej torebce. 

A o co chodzi z terminem 4-tygodniowym? Wielu specjalistów uważa, że jeśli przechowuje się kawę dłużej niż 4 tygodnie od wypalenia, to traci ona swoje doskonałe właściwości. I jest w tym nieco racji, ale nie powinniśmy też przesadzać. Jeśli bowiem ziarna będą przechowywane w odpowiednim, metalizowanym w środku, opakowaniu z wentylem, to na pewno mogą postać dłużej niż miesiąc. 

Czym zajmują się palarnie kawy?

Choć mogłoby wydawać się, że każdy wie, czym zajmuje się palarnia kawy, to jednak okazuje się, że nie wszyscy to wiedzą. Palarnia kawy jest miejscem, w którym zachodzi proces wypalania ziaren. To właśnie on sprawia, że można wydobyć z ziaren pożądane aromaty.

Palenie ziaren kawy jest procesem skomplikowanym, który wymaga doświadczenia, wiedzy i umiejętności. Każda palarnia posiada swoje własne, indywidualne metody palenia kawy, co pozwala uzyskać unikalny smak i aromat.

Procesu wypalania pilnują roasterzy, a więc osoby zajmujące się wypalaniem kawy. Praca roasterów może wydawać się bardzo przyjemna, aczkolwiek nie jest prosta i mogą ją wykonywać jedynie osoby z wysokimi umiejętnościami analitycznymi, sensorycznymi. W tej pracy z pewnością wymagana jest też cierpliwość.

Warto zaznaczyć, że palarnie kawy nie tylko zajmują się produkcją, ale także selekcją ziaren kawy. Dbają o to, aby surowce, z których korzystają, były najwyższej jakości, a także pochodziły z odpowiednich źródeł. Palarnie kawy często nawiązują bezpośrednie kontakty z plantatorami, aby uzyskać najlepsze surowce i wspierać zrównoważony rozwój rolnictwa.

Proces palenia kawy - na czym polega palenie kawy?

palenie kawy obraz 1

Proces palenia kawy to kluczowy etap, który pozwala uzyskać charakterystyczny smak i aromat kawy. Surowe ziarna kawy nie przypominają w żaden sposób wypalonych ziaren, ani pod względem zapachu, ani smaku. W porównaniu do surowej kawy, wypalona kawa zawiera nawet 700-900 związków aromatyczno-smakowych. To właśnie dzięki nim kawa pachnie zmysłowo i daje możliwość wyczuć setki zapachów. Dlatego też, prażenie kawy jest tak ważne, ponieważ ma na celu nadanie kawie wyrazistego i najlepszego smaku i aromatu.

Mistrz palenia kawy odgrywa tu kluczową rolę, ponieważ to on dobiera odpowiednie parametry wypalania, takie jak czas, temperatura i intensywność procesu. Wszystko po to, aby uzyskać pełnię możliwości z kawy i nadać jej unikalny charakter. Dlatego też, jeśli chcesz poznać bliżej proces palenia kawy i dowiedzieć się, jak wygląda ten proces, to koniecznie sprawdź naszą wiedzę na ten temat!

1

Palenie kawy

Palenie kawy to proces, który odbywa się w specjalnym piecu – to urządzenie, przy pomocy którego poddaje się ziarna kawy działaniu bardzo wysokiej temperatury. Dzięki temu następują reakcje chemiczne, które wpływają na smak, aromat i kolory kawy.

Zdaniem niektórych klasyczny piec bębnowy jest podobny do pralki, ponieważ wypalane ziarna wirują w specjalnym bębnie. Wirowanie, a więc palenie to etap, który zajmuje od 9 do nawet 15 minut, choć dokładny czas trwania zależy od stopnia wypalenia kawy, jaki chcemy otrzymać. (wyróżniamy cztery rodzaje palenia kawy – i przedstawiamy je w dalszej części artykułu). Proces palenia sprawia, że ziarna kawy zyskują kolor brązowy, zaś odcień zależy od stopnia wypalenia. 

2

Etap chłodzenia kawy

W procesie wypalania kawy niezwykle istotne jest przeprowadzenie czynności schłodzenia ziaren. Aby to zrobić, wysypuje się ziarna z pieca na specjalne sito chłodzące, gdzie są schładzane pod wpływem przepływającego powietrza. Ważne jest, aby szybko doszło do obniżenia temperatury z ziaren. Tuż po opuszczeniu pieca ziarna są bardzo gorące – mają temperaturę wyższą niż 200°C. Nie mogą samodzielnie stygnąć, bowiem wówczas nie nadawałyby się do spożycia. Ten etap nieco inaczej przebiega w przemysłowych palarniach – tam chłodzenie ziaren odbywa się przy pomocy wody, przez co kawa ma gorszy aromat i smak.

3

Etap odgazowywania kawy

Na koniec procesu procesu palenia kawy ważne jest odgazowywanie świeżo wypalonych ziaren. Na czym to polega? Ziarna same oddają nagromadzony w nich dwutlenek węgla – ten wytworzył się podczas wypalania. Aby możliwe było ulotnienie się dwutlenku węgla, tuż po wypaleniu kawę pakuje się szczelnie w torebki wyposażone w jednostronny wentyl, który umożliwi oddanie nadmiaru CO2. Pełne odgazowanie ziaren kawy może trwać 2 lub nawet 3 tygodnie.

4

Pakowanie kawy

Niezbędne jest zapakowanie świeżo palonej kawy do specjalnych opakowań zaraz po wypaleniu i schłodzeniu ziaren, aby te zachowały swoje doskonałe walory smakowe i zapachowe. Jakie są najlepsze opakowania do kawy? To te, które umożliwiają wypuszczanie na zewnątrz nadmiaru dwutlenku węgla i jednocześnie zapobiegają przedostawaniu się powietrza do kawy. 

Jakie są stopnie wypalenia kawy?

Proces palenia kawy ma największy wpływ na zapach i smak kawy. Podczas wypalania kawa nabiera takich właściwości jak aromat, kwasowość, czy goryczka. Kawa palona może mieć różny stopień wypalenia, co wpływa na smak, aromat i kolor ziaren.

Jeśli chodzi o rodzaje kaw ze względu na stopień wypalenia, to wyróżniamy:

  • palenie jasne
  • palenie średnie
  • palenie średnio-ciemne
  • palenie ciemne
palenie kawy obraz 2 (3)-min

Kawa jasno palona wyróżnia się jasnobrązowym kolorem i nieco wyższym stopniem kwasowości. Natomiast kawa średnio palona jest ciemniejsza i ma zbalansowany stopień kwasowości. Ostatnia, czyli kawa ciemno palona ma ciemnobrązowy kolor i bardzo mocny smak, więc polecana jest osobom, które lubią mocną kawę. 

Sprawdź też:

Sprawdź świeżo palone ziarna kawy z różnych zakątków świata

Chcesz poczuć smak tropikalnej Brazylii, egzotycznej Etiopii czy dzikiej Kenii? W naszej palarni kawy znajdziesz ziarna prosto z plantacji, które pozwolą Ci odkryć różnorodność smaków i zapachów, jakie oferują kawy z różnych regionów świata. U nas zawsze dostaniesz świeżą kawę - kawę wypalamy dopiero po złożeniu zamówienia.

plantacja kawy brazylia

Co można otrzymać poprzez prawidłowe palenie kawy?

Proces palenia kawy przeprowadza się po to, aby wydobyć z zielonych ziaren wszystko to, co najlepsze, czyli pożądane walory smakowe, przyjemny aromat, czekoladową słodycz, subtelną kwasowość i delikatną gorycz.

Równie ważne jest właściwe zrównoważenie wszystkich składowych, aby uzyskać dobrą, aromatyczną kawę po zmieleniu i zaparzeniu. Niestety cały ten proces nie jest prosty, bowiem liczą się najmniejsze szczegóły. Ważny jest m.in. czas palenia ziaren kawy, czy właściwie regulowana temperatura wewnątrz pieca. Jeśli cały proces technologiczny palenia kawy będzie prowadzony nieumiejętnie, to może dojść do zniszczenia partii palonej kawy.

Rzemieślnicze palenie kawy a smak i aromat naparu 

Rozpuszczone substancje stałe, prawidłowo wypalonych i zmielonych ziaren kawy to coś, co może stworzyć wyjątkowy smak świeżo parzonej kawy, podczas gdy rozpuszczone lotne związki aromatyczne i olejki eteryczne znajdujące się w ziarnach odpowiadają za aromat. Zaś rozpuszczone substancje stałe, olejki i zawieszone drobne cząsteczki, czyli fragmenty celulozy tworzącej dużą część ziarna kawy, nadają kawie cechę – kawowe body lub cielistość kawy. 

Wiesz już, czym jest proces palenia kawy i jak istotne jest stworzenie naparu kawowego ze świeżo palonych i świeżo zmielonych ziaren kawy. Stara kawa w ziarnach nie ma już pełnego, pierwotnego aromatu, bowiem ten już z niej uleciał. Struktura kawowego ziarna jest zbita i pozwala na zachowanie całego bogactwa aromatu i smaku w jego wnętrzu aż do czasu zmielenia kawy. 

Niestety kawa, którą wcześniej zmielisz i zapakujesz, nie zapewni Ci takich samych doznań aromatycznych i smakowych jak ta ziarnista, ponieważ wszystko to, co najlepsze już uleciało z tej kawy, a jeśli nie, to uleci niedługo po otwarciu torebki. Z pewnością wiesz, że kawa zmielona przed chwilą wręcz tryska aromatem, a już po niedługim czasie nie da się w niej znaleźć przyjemnego zapachu. Rzemieślnicze palenie kawy to gwarancja tego, że ziarna będą pełne smaku i aromatu, który zostanie uwolniony chwilę przed zaparzeniem ulubionej filiżanki kawy. 

Sprawdź też:

Czy palenie kawy w domu jest możliwe?

Zastanawiasz się, czy samodzielne prażenie ziaren jest możliwe? Co potrzeba do samodzielnego wypalania kawy? Czy wypalanie ziaren kawy w domu jest trudne? Na pewno zadajesz sobie tego typu pytania, jeśli interesuje Cię palenie kawy w domu. Jednak na spokojnie – to wcale nie jest aż takie skomplikowane!

Zdecydowałeś się na samodzielne palenie kawy w domu? Zatem koniecznie zainteresuj się kilkoma kwestiami. Przede wszystkim do wypalania kawy możesz użyć sprzętów, które są praktycznie w każdym domu. Możesz palić kawę na patelni lub w piekarniku. Bardzo częstym wyborem jest patelnia, lecz wówczas trzeba pamiętać, że zielone ziarna wymagają ciągłego mieszania podczas prażenia. Jeśli zaś chodzi o piekarnik, to w nim dużo prościej utrzymać temperaturę, ale rozłożenie ziaren (tak by każde ziarno dotykało rozgrzanej blachy) pochłonie mnóstwo czasu. Oczywiście należy pamiętać, że w domu nie uda się uzyskać takiego samego efektu jak w profesjonalnej palarni, ale zawsze można się pobawić.

Koniecznie sprawdź naszą bogatą ofertę kaw

Jeśli zależy Ci na wypróbowaniu najlepszych kaw rzemieślniczych świeżo palonych, to koniecznie zapoznaj się z ofertą palarni z dużym doświadczeniem. Wielokrotne palenie ziaren przekłada się na dużą wiedzę i wprawę, zaś to skutkuje tym, że roaster wie, jak wydobyć z ziarna to, co najlepsze i jak ukryć jego ewentualne wady. Należy podkreślić, że wbrew pozorom nauka wypalania ziarna kawowego jest trudna, trwa długo i wymaga wielu prób, zatem nie każda palarnia kawy oferuje najwyższej jakości produkty.

palenie kawy obraz 2 (1)

Podsumowanie

Zastanawiasz się, czy samodzielne prażenie ziaren jest możliwe? Co potrzeba do samodzielnego wypalania kawy? Czy wypalanie ziaren kawy w domu jest trudne? Na pewno zadajesz sobie tego typu pytania, jeśli interesuje Cię palenie kawy w domu. Jednak na spokojnie – to wcale nie jest aż takie skomplikowane!

Zdecydowałeś się na samodzielne palenie kawy w domu? Zatem koniecznie zainteresuj się kilkoma kwestiami. Przede wszystkim do wypalania kawy możesz użyć sprzętów, które są praktycznie w każdym domu. Możesz palić kawę na patelni lub w piekarniku. Bardzo częstym wyborem jest patelnia, lecz wówczas trzeba pamiętać, że zielone ziarna wymagają ciągłego mieszania podczas prażenia. Jeśli zaś chodzi o piekarnik, to w nim dużo prościej utrzymać temperaturę, ale rozłożenie ziaren (tak by każde ziarno dotykało rozgrzanej blachy) pochłonie mnóstwo czasu. Oczywiście należy pamiętać, że w domu nie uda się uzyskać takiego samego efektu jak w profesjonalnej palarni, ale zawsze można się pobawić.

Oceń to post