Pleśń w ekspresie do kawy

Pleśń w ekspresie do kawy: przyczyny, skutki i sposoby usuwania

Pleśń w ekspresie do kawy to problem, który może zrujnować smak ulubionego napoju, a co gorsze, zagrażać naszemu zdrowiu. Warto zrozumieć, skąd bierze się pleśń w ekspresie, aby skutecznie jej zapobiegać i jak pozbyć się istniejącego problemu. W poniższym artykule omówimy przyczyny powstawania pleśni w ekspresach do kawy oraz jakie kroki należy podjąć, aby z nią walczyć.

Dlaczego i skąd bierze się pleśń w ekspresie do kawy?

Pleśń w ekspresie do kawy to zjawisko dość powszechne, zwłaszcza w przypadku ekspresów automatycznych. Ekspresy te zbudowane są w taki sposób, że trudno jest dojrzeć, co dzieje się w ich wnętrzu. Wysoka wilgotność, podniesiona temperatura oraz brak dostępu do światła sprzyjają rozwojowi grzybów. To sprawia, że pleśń w ekspresie do kawy nie jest rzadkością. Mimo że gorąca woda używana w procesie parzenia kawy zazwyczaj radzi sobie z pleśnią, to w automatycznych ekspresach nie jest ona zazwyczaj doprowadzana do wrzenia (ma około 93-95 stopni Celsjusza). Dlatego też warto regularnie zajrzeć do środka urządzenia, aby kontrolować stan czystości i uniknąć problemów z pleśnią. Istnieje kilka czynników, które sprzyjają jej rozwojowi:

Fusy po kawie zawierają wilgoć, która może pozostać w ekspresie, jeśli nie są one regularnie usuwane. Wilgoć jest idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni. Zazwyczaj ekspres sam poinformuje nas komunikatem na ekranie o tym, że należy wyrzucić fusy. Jeśli nie korzystamy z ekspresu regularnie, to należy wziąć pod uwagę częstsze opróżnianie pojemnika na fusy. Zalecamy także mycie go raz w tygodniu.

Sprawdź także: Fusy z kawy – zastosowanie

Tanio nie znaczy smaczniej i zdrowiej. Kawa o niskiej jakości może zawierać zanieczyszczenia, które sprzyjają rozwojowi pleśni. Warto inwestować w wysokiej jakości ziarna kawy. Najlepiej zaopatrywać się w nią wprost od producenta, czyli w palarni kawy. Kawa wysokiej jakości nosi nazwę kawa specialty. Dokonując zakupu w naszej palarni mają Państwo dostęp do wszelkich szczegółów dotyczących każdej kawy, którą wypalamy oraz oferujemy w naszym sklepie internetowym. Wiemy skąd pochodzą nasze ziarna, na jakiej wysokości były uprawiane oraz jakiej metodzie obróbki zostały poddane po zbiorach. Każda nasza kawa posiada wysoką ocenę sensoryczną w skali „Specialty Coffee Association„.

Sprawdź także: Jak rozpoznać dobrą kawę?

Jesteśmy rzemieślniczą palarnią kawy, która powstała w 2014 roku. Od lat oferujemy swoim klientom wysokiej jakości kawę ziarnistą, którą wypalamy dzień przed każdą wysyłką. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, w którym znajdą Państwo szeroki wybór doskonałych kaw 100% Arabica.

Jeśli nie korzystamy w naszym ekspresie z filtra do wody lub wymieniamy go zbyt rzadko narażamy nasze urządzenie nie tylko na awarię z powodu odkładającego się w podzespołach kamienia, ale także przyczyniamy się do szybszego powstawania pleśni. Woda dostarczana do ekspresu jest zbyt bogata w minerały, dlatego osady mineralne mogą osadzać się wewnątrz ekspresu. To może stworzyć warunki do rozwoju pleśni.

Wysoka wilgotność, która towarzyszy procesowi parzenia kawy oraz brak dostępu do światła, to idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Przynajmniej raz w tygodniu należy przemyć podzespoły ekspresu, które łatwo wyjąć. Jakie to elementy? O tym poniżej.

Konserwacja ekspresu - elementy, które trzeba regularnie czyścić

Aby zapobiec rozwojowi pleśni w automatycznym ekspresie do kawy i cieszyć się kawą  o idealnym smaku warto regularnie czyścić następujące elementy:

Fusy zawierają resztki kawy i wilgoć, dlatego warto często opróżniać pojemnik na fusy. Pojemnik należy umyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu, a następnie dokładnie osuszyć przed ponownym umieszczeniem go w ekspresie.

Tacka ociekowa jest miejscem, gdzie głównie zbiera się woda, ale i resztki kawy po parzeniu oraz po płukaniu wylewek, którymi chwilę wcześniej płynęło nasze espresso. Regularnie ją usuwaj, myjąc wodą i detergentem, aby uniknąć rozwoju pleśni.

W tym miejscu głównym problem są glony w ekspresie do kawy. Pojemnik na wodę również może stać się przyczyną rozwoju pleśni i grzybów. Nieużywanie filtra do wody lub niewymienianie go regularnie na nowy powoduje rozwijanie się np. glonów w pojemniku na wodę naszego ekspresu do kawy. Myj pojemnik na wodę regularnie, np. co dwa tygodnie, ciepłą wodą z płynem do naczyń.

Jeśli Twój ekspres jest wyposażony w system do spieniania mleka, pamiętaj, aby go regularnie czyścić, aby uniknąć rozwoju pleśni w ukrytych zakamarkach. Większość automatycznych ekspresów do kawy posiada specjalny program czyszczenia systemu spieniającego mleko, a także regularnie przypomina o konieczności użycia go np. po każdym zaparzeniu napoju mlecznego. Jeśli w domu korzystamy z ekspresu np. 2 lub 3 razy dziennie warto korzystać z tej opcji po każdym przygotowanym cappuccino lub flat white.

Blok zaparzający oraz komora, w której się znajduje, to kluczowe miejsca, w których zachodzi proces parzenia kawy. Blok zaparzający należy czyścić raz w tygodniu. Poniżej znajdziesz wskazówki czyszczenia bloku.

Jak wygląda czyszczenie bloku zaparzającego?

Czyszczenie bloku zaparzającego jest kluczowe, aby utrzymać urządzenie w czystości i zapobiegać rozwojowi pleśni w ekspresie. Oto kroki, które należy podjąć:

  1. Wyłącz i odłącz ekspres: Przed rozpoczęciem czyszczenia, upewnij się, że ekspres jest wyłączony i odłączony od źródła zasilania.

  2. Demontaż bloku zaparzającego: Jeśli to możliwe, wyjmij blok zaparzający z ekspresu zgodnie z instrukcjami producenta. Jest on ukryty za małymi drzwiczkami, a te ukryte są najczęściej za pojemnikiem na wodę lub z boku urządzenia. Wyjmij go naciskając przyciski z napisem PUSH.

  3. Przemyj blok zaparzający: W celu oczyszczenia bloku zaparzającego (UWAGA!) umyj go wyłącznie w ciepłej wodzie, bez detergentu. Możesz również użyć szczoteczki, aby dokładnie oczyścić wszystkie elementy. Następnie pozostaw go do całkowitego wyschnięcia.

  4. Zamontuj blok zaparzający: Gdy blok zaparzający będzie suchy, zainstaluj go ponownie w ekspresie zgodnie z instrukcjami producenta. Gdy prawidłowo zamontujesz blok zaparzający usłyszysz charakterystyczne „kliknięcie”.

Podsumowanie - Pleśń w ekspresie do kawy

Pleśń w ekspresie do kawy może stanowić poważny problem nie tylko dla naszego zdrowia, ale i dla kondycji samego urządzenia. Na szczęście jesteśmy w stanie go uniknąć i pozbyć się istniejącej pleśni, stosując odpowiednie środki ostrożności i regularne czyszcząc urządzenie. Dbając o czystość ekspresu oraz regularnie myjąc wszystkie jego elementy, a także wybierając wysokiej jakości kawę do ekspresu, możemy cieszyć się pyszną  kawą każdego dnia. Pamiętaj, że utrzymanie ekspresu w czystości to klucz do zachowania smaku i jakości ulubionych napojów.

Odkryj świat aromatów w naszej wyjątkowej palarni kawy!

Nasza palarnia kawy posiada szeroki wybór kaw w swoim asortymencie. Wszystkie ziarna wypalamy tuż przed wysyłką. Zapraszamy do odwiedzin naszego sklepu internetowego. Tu każdy znajdzie coś dla siebie.

palenie kawy obraz
5/5 - (5 votes)