Ristretto obraz 1

Ristretto – co to za kawa i jak smakuje?

Ristretto to kawa, z którą możesz się spotkać w menu wielu kawiarni i restauracji. Jednak wiele osób nie wie, co to za kawa. To rodzaj kawy, który cieszy się coraz większą popularnością. Podczas jego picia możliwe jest wychwycenie wszystkich nut smakowych danej kawy i cieszenie się wyjątkowym smakiem. W dzisiejszym artykule zatem odpowiemy na pytanie, co to za rodzaj kawy oraz jak można przygotować kawę ristretto.

Co to za kawa ristretto?

Co oznacza słowo ristretto w języku włoskim? Nic innego jak ograniczony, zatem jest to świetne nawiązanie do niedużej ilości napoju. Jednakże mimo ograniczonej objętości, może znakomicie pobudzić do działania, nawet bardziej niż klasyczne americano. Ristretto jest nazwą najmniejszej kawy, którą możesz kupić i wypić w kawiarni. Czasami tę kawę nazywa się też ,,skróconym espresso”, z kolei we Włoszech można ją spotkać pod nazwą caffè corto.

Nie da się ukryć, że espresso to zdecydowany symbol branży kawowej i jednocześnie chluba Włoch. Jest to kawa, która wyróżnia się przede wszystkim niewielką objętością. Może mieć różne słodko-goryczkowe smaki i zapachy. W kawiarniach podaje się ją w małej filiżance wraz z szklanką wody. Jak natomiast wygląda z wierzchu? Ozdabia ją gęsta i dość lepka crema o orzechowobrązowej barwie, która umożliwia tworzenie wielu ciekawych wzorów latte art. Podczas zaparzania tej kawy woda pod ciśnieniem przepływa przez zmielone ziarna i w ten sposób otrzymuje się od 25 do 35 ml gotowego naparu. Ekstrakcja najczęściej trwa około 30 sekund, ale należy podkreślić, że wiele tutaj zależy od baristy, a dokładniej jego doświadczenia. 

Caffè ristretto a espresso - różnice

Co zatem różni caffè ristretto i espresso? Zasadniczą różnicą jest ilość wody używana do parzenia, a także czas ekstrakcji naparu. Zarówno w przypadku caffè ristretto, jak i espresso potrzebna jest taka sama ilość zmielonej kawy, aczkolwiek w przypadku tej pierwszej kawy czas parzenia jest krótszy, zatem otrzymuje się napar o mniejszej objętości (zazwyczaj ok. 20-25 ml). Można powiedzieć, że jest to ilość na jeden nieduży łyk. To bardzo mało, dlatego też w kawiarniach coraz częściej można się spotkać z ofertą podwójnego ristretto. Poza tym różnicą jest wygląd – caffè ristretto jest gęstsza i ma intensywniejszą oraz ciemniejszą barwę w porównaniu z espresso.

ristretto
Źródło zdjęcia: https://coffeeaffection.com

Espresso a ristretto - jakie różnice wyczujesz w smaku?

Espresso cieszy się wieloma pozytywnymi opiniami, co z pewnością wynika m.in. z tego, że ma doskonały smak, teksturę oraz oferuje bogactwo aromatów. Jeśli zostanie ono zaparzone w prawidłowy sposób, to powinno mieć łagodny, trochę słodki, a przy tym goryczkowy i kremowy smak. Espresso stanowi idealny wybór jako baza dla kaw mlecznych, choć oczywiście niektórzy wolą pić samo espresso. Oczywiście duży wpływ na powyższe czynniki mają ziarna kawy, a dokładniej ich pochodzenie i klimat, w którym rosły, czy nawet metoda obróbki i stopień wypalenia. To od nich zależy smak napoju, który może być naprawdę różny.

W smakowych zawodach z espresso staje ristretto. Jak już wiesz, jest to kawa, która także może całkiem wiele zaoferować. Ze względu na krótszy czas ekstrakcji napój ten ma mniej kofeiny, a więc jest mniej goryczkowy (w końcu to kofeina wyróżnia się gorzkim smakiem). Oprócz tego jednak taka kawa ma bardziej skoncentrowany smak i jest słodsza, co także wynika ze skróconej ekstrakcji. 

Trudno jednak stwierdzić, która kawa jest lepsza, bowiem tutaj wszystko jest zależne od preferencji smakowych danej osoby. Zatem najlepiej wypróbować w kawiarni zarówno espresso, jak i ristretto, aby później móc wydać własną opinię. Absolutnie nie należy bać się nowych smaków, ponieważ tylko dzięki eksperymentom można znaleźć tę idealną kawę!

Jak przygotować espresso doppio?

Do stworzenia klasycznej kawy ristretto niezbędne jest 12-16 gramów kawy i ok. 30 ml wody. Niektórzy jednak twierdzą, że lepiej użyć podwójną ilość wody, z kolei kawę zaparzoną w 30 ml nazywają podwójne ristretto – wówczas czas parzenia jest bez zmian. Kawę ristretto parzy się bardzo krótko, a dokładniej: zaledwie 15-20 sekund. To natomiast ma wpływ na to, że uwalniane są tylko aromaty, które jako pierwsze poddaje się ekstrakcji. 

ristretto kawa

To powód, dla którego ristretto ma inny smak niż espresso. Przede wszystkim taka kawa ristretto wyróżnia się tym, że ma ciemny czekoladowy kolor, jest gęstsza i mniej wyczuwalna jest gorycz, a także zawiera mniejszą ilość kofeiny. Dla wielu osób ważne jest też to, że ma dużo mniej kwaśny smak w porównaniu z espresso. 

Sprawdź też inne przepisy:

Jak pić kawę ristretto?

Ristretto jest kawą o wielu charakterystycznych cechach, a to oznacza, że należy ją podawać jedynie wtedy, gdy osoba spożywająca kawę nie ma zbyt wiele czasu, by delektować się smakiem naparu. Kawa ristretto nie nadaje się do powolnego cieszenia się jej smakiem. To kawa idealna do wypicia na szybko – jej porcja zwykle starcza na maksymalnie trzy nieduże łyki. Jednak nie myśl, że taka mała ilość kawy nie postawi Cię na nogi. Kawa ristretto jest doskonałym wyborem, gdy masz dużo zajęć w ciągu dnia i potrzebujesz napić się czegoś, co doda Ci mnóstwo energii do dalszego działania.

Jaką wybrać kawę do ristretto?

Palarnia kawy Finest Coffee

Jeśli masz ochotę na przygotowanie pysznej kawy ristretto, to wybierz do tego najwyższej jakości ziarna. Najlepiej sprawdzą się kawy jakości specialty, czyli ziarna najwyższej możliwej jakości w łańcuchu dostaw. Tego typu ziarna otrzymują punktację w skali SCA (Specialty Coffee Association), a jedynie te, które dostaną powyżej 90 w skali SCA uznaje się za niezwykle wybitne. Takie kawy to doskonały wybór, jeśli zależy Ci na znalezieniu w nich wyrafinowanych nut smakowych, a także idealnego balansu, czy niespotykanego aromatu. Oto kawy, na które z pewnością powinieneś zwrócić uwagę w naszym sklepie Finest Coffee, jeśli chcesz przygotować aromatyczne ristretto:

Brazylia Antônio Custódio de Faria

Brazylia Antônio Custódio de Faria

To doskonała propozycja kawy dla osób, które uwielbiają ziarna z tzw. procesu kontrolowanej fermentacji. Wyróżnia się ona oceną 86 punktów w skali SCA, więc jest to jak najbardziej odpowiednia kawa do przygotowania ristretto. W tej kawie znajdziesz takie nuty smakowe jak m.in. czekolada, karmel, czy świeże owoce;

Brazylia Fazenda Monte Belo Late Harvest

Brazylia Fazenda Monte Belo Late Harvest

Brazylia Fazenda Monte Belo Late Harvest – to nasza kolejna propozycja, która świetnie nadaje się do ekspresów ciśnieniowych, kawiarek, a także parzenia tradycyjnego. Jest to 100% Arabica, którą chętnie wypalimy dla Ciebie tuż po otrzymaniu Twojego zamówienia. Co natomiast ze smakiem? Z pewnością to odpowiedni wybór dla miłośników kaw o łagodnym i słodkim smaku, w którym wyczuwalne są suszone owoce, migdał, kakao oraz orzechy laskowe.

Kostaryka Tarrazu San Rafael RZ

Kostaryka Tarrazu San Rafael RZ

To świeżo palona kawa ziarnista polecana osobom, które lubią gdy kawa ma bogaty i złożony smak. Tę kawę pożądają miłośnicy kawy praktycznie na całym świecie! W smaku wyczujesz pyszną czekoladę, orzechy, a także tony kwiatowe i cytrusowe. Niezależnie od tego, czy jesteś początkujący w świecie kawowych smaków, czy też śmiało możesz nazwać się doświadczonym kawowym smakoszem, jest to kawa, która na pewno Ci zasmakuje!

Odkryj świat aromatów w naszej wyjątkowej palarni kawy!

Nasza palarnia kawy posiada oczywiście wszystkie powyższe kawy w swoim asortymencie. Zapraszamy do odwiedzin naszego sklepu internetowego.

palenie kawy obraz

Kawa ristretto - podsumowanie

Kawa ristretto to odpowiedni wybór, gdy chcesz napić się orzeźwiającego napoju. Dużym jej plusem jest to, że bardzo łatwo ją przygotujesz, jeśli masz już za sobą przyrządzanie espresso. W kilka krótkich chwil stworzysz pyszne ristretto i będziesz mógł się cieszyć jego niezwykłym aromatem. Pamiętaj też, że na kawie ristretto możliwości się nie kończą – są też inne popularne rodzaje kawy, które warto wypróbować. Można do nich zaliczyć m.in. Lungo, Flat White, czy Cortado. Spróbuj każdej z nich, a na pewno uda Ci się znaleźć kawę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb i oczekiwań.

5/5 - (1 vote)